| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Zmiana terminu wypłaty wynagrodzenia

Zmiana terminu wypłaty wynagrodzenia

W związku ze zmianą systemu wynagradzania na prowizyjny i trudnością w ustaleniu wysokości wynagrodzeń w miesiącu, za który przysługują, podjęliśmy decyzję o przesunięciu terminu wypłat wynagrodzeń z ostatniego dnia miesiąca na 10. dzień następnego miesiąca. Pracownicy zostali poinformowani o zmianie 16 stycznia br. Czy to oznacza, że wynagrodzenia za styczeń możemy wypłacić w pełnej wysokości 10. lutego?

Może się również zdarzyć, że termin wypłaty wynagrodzeń został zawarty w umowie o pracę. Wówczas zmiana terminu płatności poborów wymaga zmiany umowy o pracę. Może to nastąpić za porozumieniem stron lub – w przypadku braku zgody pracownika na taką formę wprowadzania zmian – za wypowiedzeniem zmieniającym. Jeżeli do połowy okresu wypowiedzenia pracownik nie wniesie sprzeciwu, nowe warunki zaczynają obowiązywać po upływie tego okresu. Pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie (art. 42 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Jeżeli termin wypłaty wynagrodzenia został zawarty w umowie o pracę, jego zmiana wymaga zmiany umowy.

Należy zwrócić uwagę, że w przypadku zmiany terminu wypłaty wynagrodzenia (w omawianej sytuacji jego przesunięcie na kolejny miesiąc) za pierwszy miesiąc, tj. w omawianym przypadku za styczeń br., pracownicy nie uzyskają wynagrodzenia. Wynagrodzenia za grudzień zostały bowiem wypłacone ostatniego dnia grudnia, a za styczeń zostaną wypłacone 10 lutego. Oznacza to, że w styczniu pracownicy nie uzyskają przychodów ze stosunku pracy. Taka okoliczność ma znaczenie do celów podatkowo-składkowych. W dokumentach rozliczeniowych do ZUS za styczeń (w raportach imiennych ZUS RCA) płatnik powinien wówczas wykazać u każdego pracownika „zerowe” podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Tym samym pracodawca nie będzie zobowiązany do ich zapłaty. Analogicznie, pracodawca nie pobierze od wynagrodzeń podatku dochodowego od osób fizycznych. Za styczeń płatnik nie dokona zatem jego zaliczkowej wpłaty. Jest tak, gdyż przychodem pracowników są kwoty wypłacone lub postawione do ich dyspozycji od pierwszego do ostatniego dnia danego miesiąca. Zatem zapłaty składek i zaliczek na podatek pracodawca dokona dopiero w marcu.

Należy jednak mieć na uwadze, że przepisy Kodeksu pracy wyraźnie wskazują, że wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu (art. 85 § 2 Kodeksu pracy). Zatem aby mogli Państwo uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami niezastosowania się do powyższego przepisu, należy wypłacić pracownikom zaliczkę na poczet wynagrodzenia za styczeń w tzw. miesiącu przejściowym, czyli w styczniu. Taką wypłatę powinni Państwo wówczas wykazać w dokumentach rozliczeniowych do ZUS za styczeń oraz w styczniu odprowadzić zaliczkę na podatek. W takiej sytuacji obowiązek wypłaty wynagrodzenia co najmniej raz w miesiącu zostanie spełniony.

Podstawa prawna:

  • art. 29, art. 42, art. 85 § 2, art. 104 § 2, art. 1041 § 1, art. 1043 § 2 Kodeksu pracy,
  • art. 11 § 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),
  • § 2 ust. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 78, poz. 465 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Ligęzowscy & Partnerzy. Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska.

Kompleksowa obsługa prawna na rzecz przedsiębiorców i klientów indywiduwalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »