| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Jak dokonać potrącenia alimentów, jeśli pracownik pobrał zaliczkę

Jak dokonać potrącenia alimentów, jeśli pracownik pobrał zaliczkę

Jednemu z naszych pracowników, wynagradzanemu stałą miesięczną stawką w wysokości ok. 2000 zł netto, na początku stycznia 2012 r. wypłaciliśmy zaliczkę na poczet wynagrodzenia w wysokości 1500 zł netto. Jednak po wypłacie zaliczki otrzymaliśmy zajęcie komornicze wynagrodzenia tego pracownika. Egzekucja jest prowadzona w związku ze zobowiązaniami alimentacyjnymi (15 000 zł). Czy w tej sytuacji możemy dokonać potrącenia alimentów? Czy powinniśmy powiadomić komornika o wypłacie zaliczki pracownikowi – dłużnikowi i w związku z tym również o niższej kwocie potrącenia?

Mają Państwo obowiązek dokonać potrącenia z wynagrodzenia pracownika bez względu na wypłaconą zaliczkę. Na zaspokojenie należności alimentacyjnych mogą Państwo potrącić 3/5 miesięcznego wynagrodzenia pracownika. Zatem za styczeń Państwa pracownik nie powinien otrzymać pozostałej części wynagrodzenia (po potrąceniu pobranej zaliczki). Należy ją bowiem w całości przekazać komornikowi. W tych okolicznościach powinni Państwo poinformować komornika o niższej kwocie potrącenia w styczniu.

Wynagrodzenie pracownika podlega szczególnej ochronie przed potrąceniami. Z wynagrodzenia za pracę pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczkę na podatek podlegają potrąceniu tylko następujące należności (art. 87 § 1 Kodeksu pracy):

  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
  • kary pieniężne przewidziane w art. 108 Kodeksu pracy.

Powyższy przepis wskazuje nie tylko rodzaje należności, które pracodawca może potrącać bez zgody pracowników, ale również kolejność, w jakiej należy dokonywać potrąceń.

Egzekucja należności alimentacyjnych ma pierwszeństwo przed innymi tytułami do potrąceń z wynagrodzenia. Ponadto, w przypadku alimentów nie obowiązuje kwota wolna od potrąceń.

WAŻNE!

Świadczenia alimentacyjne muszą być potrącone z wynagrodzenia w pierwszej kolejności.

Wynagrodzenie za pracę podlega zajęciu do wysokości 3/5 wynagrodzenia – w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych, a w przypadku potrącania innych należności lub zaliczek pieniężnych – do wysokości 1/2 wynagrodzenia.

Przy zbiegu potrąceń z różnych tytułów sumy zajmowane na podstawie tytułów wykonawczych na pokrycie zobowiązań innych niż świadczenia alimentacyjne oraz zaliczek pieniężnych nie mogą razem przekroczyć 1/2 wynagrodzenia, a łącznie z potrąceniami alimentacyjnymi – 3/5 wynagrodzenia (art. 87 § 4 Kodeksu pracy).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Lisak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK