| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Na jakiej podstawie można wypłacić wynagrodzenie żonie pracownika

Na jakiej podstawie można wypłacić wynagrodzenie żonie pracownika

Jeden z naszych pracowników, który pobiera wynagrodzenie w kasie, w dniu wypłaty przebywał w szpitalu. Zadzwoniła do nas żona tego pracownika i domaga się wypłaty wynagrodzenia. Na jakiej podstawie możemy dokonać wypłaty małżonce pracownika? Czy mamy prawo żądać od niej aktu małżeństwa i innych dowodów potwierdzających wspólne pożycie?

WAŻNE!

Sposób postępowania w sprawie stwierdzenia prawa małżonka pracownika do odbioru wynagrodzenia pracodawca może uregulować w układzie zbiorowym lub w regulaminie pracy.

Pracownik, mimo pozostawania we wspólnym pożyciu z małżonkiem, może również sprzeciwić się wypłacie wynagrodzenia do jego rąk. Sprzeciw powinien zostać złożony pracodawcy w formie pisemnej. W przeciwnym razie nie ma podstaw, aby odmówić małżonkowi wypłaty wynagrodzenia. Należy przyjąć, że pracodawca powinien przechowywać ten dokument w części B akt osobowych pracownika.

PRZYKŁAD

Jeden z pracowników przebywa w tymczasowym areszcie od 21 października do 30 grudnia 2011 r. Wypłata wynagrodzeń w zakładzie następuje 10. dnia następnego miesiąca. Pracownik pobiera wynagrodzenie w firmowej kasie. Ponieważ pracownik nie zdążył odebrać wynagrodzenia za październik, po odbiór zgłosiła się jego żona. Pracownik pozostaje w związku małżeńskim, jednak pracodawca otrzymał od pracownika pisemne zastrzeżenie, że nie zgadza się na wypłatę wynagrodzenia do rąk żony, uzasadniając to tym, że małżonkowie złożyli pozew o rozwód, a sąd ustalił już pierwszą rozprawę. Żona pracownika przedstawiła akt małżeństwa i dodatkowo oświadczyła na piśmie, że pozostaje we wspólnym pożyciu z pracownikiem. Pracodawca odmówił żonie pracownika wypłaty wynagrodzenia za październik br. Podstawą do odmowy wypłaty było złożone przez pracownika na piśmie zastrzeżenie odmowy wypłaty wynagrodzenia jego małżonce. Bez większego znaczenia pozostaje uzasadnienie tego sprzeciwu.

Jeżeli małżonkowie pozostają we wspólnym pożyciu, a jedno z nich nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokojenia potrzeb rodziny, sąd może nakazać, aby wynagrodzenie za pracę albo inne należności przypadające jednemu z małżonków były w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego z małżonków. Nakaz ten zachowuje moc mimo ustania po jego wydaniu wspólnego pożycia małżonków (art. 28 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Wówczas sąd na wniosek jednego z małżonków może ten nakaz uchylić lub zmienić.

WAŻNE!

Tylko sąd może uchylić lub zmienić uprzednio wydany nakaz wypłaty wynagrodzenia do rąk drugiego z małżonków.

Do odbioru wynagrodzenia pracownik może również upoważnić konkretną osobę (także małżonka). Do celów dowodowych pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie w taki sposób, aby nie wzbudziło wątpliwości pracodawcy co do tożsamości upoważnionej osoby. W praktyce oznacza to, że pełnomocnictwo powinno zawierać, oprócz danych pracownika umożliwiających jego identyfikację, również dane osoby upoważnionej do odbioru wynagrodzenia, takie jak np. imię, nazwisko, adres, nr dowodu osobistego czy PESEL. Upoważnienie powinno także zawierać wskazanie okresu, za jaki wynagrodzenie może zostać pobrane.

Pełnomocnictwo do odbioru wynagrodzenia udzielone danej osobie powinno być podpisane przez pracownika. W tym zakresie pracodawcy mają często wątpliwości, czy pod pełnomocnictwem podpisała się rzeczywiście ta osoba, która go udziela. Ponadto pracownicy niejednokrotnie posługują się kilkoma wzorami podpisów, co dodatkowo może utrudnić pracodawcy ich identyfikację. W takiej sytuacji wskazane jest, aby pracownik złożył pełnomocnictwo w obecności pracodawcy, a pracodawca poświadczył własnoręczność takiego podpisu. Osoba upoważniona może również przedstawić pracodawcy pełnomocnictwo poświadczone notarialnie, wówczas ryzyko sfałszowania podpisu jest znacznie mniejsze.

Podstawa prawna:

  • art. 28–29 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego,
  • art. 96, art. 471 Kodeksu cywilnego,
  • art. 85 § 2, art. 300 Kodeksu pracy.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Agata Lackowska-Wandas

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »