| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Zwrot nadpłaconego wynagrodzenia

Zwrot nadpłaconego wynagrodzenia

Z powodu awarii systemu naliczającego płace jeden z naszych pracowników za lipiec br. otrzymał wynagrodzenie w potrójnej wysokości. Niezwłocznie po wykryciu błędu zwróciliśmy się do pracownika o dobrowolny zwrot nienależnie pobranej kwoty, proponując wpłatę w ratach miesięcznych w dogodnym dla niego terminie. Jednak pracownik odmówił. Jak powinniśmy postąpić w tej sytuacji?

Aby odzyskać nadpłacone wynagrodzenie, mogą Państwo wnieść pozew do sądu pracy przeciwko pracownikowi o zwrot wynagrodzenia na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.

UZASADNIENIE

Co do zasady, wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, a za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią (art. 80 Kodeksu pracy). Odstępstwem od powołanego przepisu są m.in. płatne zwolnienia z pracy (np. urlop okolicznościowy) czy zachowanie prawa do wynagrodzenia za czas przestoju.

W przypadku gdy pracownik uzyskał korzyść majątkową kosztem pracodawcy i korzystał z wypłaconych pieniędzy w złej wierze, wiedząc, że musi je zwrócić, podstawą prawną dochodzonych roszczeń będzie art. 80 Kodeksu pracy i przepisy Kodeksu cywilnego o bezpodstawnym wzbogaceniu. W pierwszej kolejności pracodawca powinien jednak zwrócić się do pracownika o dobrowolny zwrot nienależnego wynagrodzenia. Pracownik może wówczas tłumaczyć się, że spożytkował wynagrodzenie i nie jest już wzbogacony, a ponadto przyjął je w dobrej wierze. Tylko w przypadku wzbogacenia pracownik powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu wynagrodzenia (art. 409–410 Kodeksu cywilnego).

W pewnych okolicznościach pracodawca może samodzielnie, bez zgody pracownika odliczyć nadpłacone wynagrodzenie. Dotyczy to kwot wypłaconych w poprzednim terminie płatności, za które pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia (np. za czas zwolnienia lekarskiego czy urlopu bezpłatnego), przy czym odliczenie tych kwot może nastąpić nie później niż w najbliższym terminie wypłaty (wyrok SN z 4 października 1994 r., I PRN 71/94, OSNP 1995/7/89).

Nie dotyczy to jednak przypadku Państwa pracownika. W związku z brakiem jego zgody na dobrowolny zwrot świadczenia mogą Państwo dochodzić zwrotu nadpłaconego wynagrodzenia wyłącznie przed sądem.

Wzór pozwu pracodawcy o zwrot nadpłaconego wynagrodzenia

@RY1@i65/2011/017/i65.2011.017.000.0050.001.jpg@RY2@

@RY1@i65/2011/017/i65.2011.017.000.0050.101.jpg@RY2@

Podstawa prawna

  • art. 80, art. 81, art. 87 § 7, art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 409–410 Kodeksu cywilnego.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK