| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Zwrot nadpłaconego wynagrodzenia

Zwrot nadpłaconego wynagrodzenia

Z powodu awarii systemu naliczającego płace jeden z naszych pracowników za lipiec br. otrzymał wynagrodzenie w potrójnej wysokości. Niezwłocznie po wykryciu błędu zwróciliśmy się do pracownika o dobrowolny zwrot nienależnie pobranej kwoty, proponując wpłatę w ratach miesięcznych w dogodnym dla niego terminie. Jednak pracownik odmówił. Jak powinniśmy postąpić w tej sytuacji?

Aby odzyskać nadpłacone wynagrodzenie, mogą Państwo wnieść pozew do sądu pracy przeciwko pracownikowi o zwrot wynagrodzenia na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.

UZASADNIENIE

Co do zasady, wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, a za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią (art. 80 Kodeksu pracy). Odstępstwem od powołanego przepisu są m.in. płatne zwolnienia z pracy (np. urlop okolicznościowy) czy zachowanie prawa do wynagrodzenia za czas przestoju.

W przypadku gdy pracownik uzyskał korzyść majątkową kosztem pracodawcy i korzystał z wypłaconych pieniędzy w złej wierze, wiedząc, że musi je zwrócić, podstawą prawną dochodzonych roszczeń będzie art. 80 Kodeksu pracy i przepisy Kodeksu cywilnego o bezpodstawnym wzbogaceniu. W pierwszej kolejności pracodawca powinien jednak zwrócić się do pracownika o dobrowolny zwrot nienależnego wynagrodzenia. Pracownik może wówczas tłumaczyć się, że spożytkował wynagrodzenie i nie jest już wzbogacony, a ponadto przyjął je w dobrej wierze. Tylko w przypadku wzbogacenia pracownik powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu wynagrodzenia (art. 409–410 Kodeksu cywilnego).

W pewnych okolicznościach pracodawca może samodzielnie, bez zgody pracownika odliczyć nadpłacone wynagrodzenie. Dotyczy to kwot wypłaconych w poprzednim terminie płatności, za które pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia (np. za czas zwolnienia lekarskiego czy urlopu bezpłatnego), przy czym odliczenie tych kwot może nastąpić nie później niż w najbliższym terminie wypłaty (wyrok SN z 4 października 1994 r., I PRN 71/94, OSNP 1995/7/89).

Nie dotyczy to jednak przypadku Państwa pracownika. W związku z brakiem jego zgody na dobrowolny zwrot świadczenia mogą Państwo dochodzić zwrotu nadpłaconego wynagrodzenia wyłącznie przed sądem.

Wzór pozwu pracodawcy o zwrot nadpłaconego wynagrodzenia

@RY1@i65/2011/017/i65.2011.017.000.0050.001.jpg@RY2@

@RY1@i65/2011/017/i65.2011.017.000.0050.101.jpg@RY2@

Podstawa prawna

  • art. 80, art. 81, art. 87 § 7, art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 409–410 Kodeksu cywilnego.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK