| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Przekroczenie limitu paliwa

Przekroczenie limitu paliwa

Czy pracodawca ma prawo potrącić z wynagrodzenia kierowcy kwotę będącą przekroczeniem normy zużycia paliwa? Kierowcy przyjmowani do pracy podpisują oświadczenie o zapoznaniu się z normami i o tym, że zgadzają się na potrącenie ze swojego wynagrodzenia kwot ewentualnego przekroczenia normy.

RADA
Niestety, taka zgoda nie ma mocy prawnej i pracownik może odmówić zapłaty bez konsekwencji prawnych.

UZASADNIENIE

Zgoda wyrażona na potrącenie nie może dotyczyć należności przyszłej, nieistniejącej w momencie podpisywania oświadczenia. Paliwo zakupione do samochodu firmowego jest rodzajem mienia powierzonego pracownikowi i to nawet w sytuacji, gdy pracownik sam dokonuje zakupu paliwa z zaliczki udzielonej przez pracodawcę.

Pracownik odpowiada za niedobory w mieniu (w tym przypadku w paliwie) powierzonym do wyliczenia się. Ewentualna odpowiedzialność będzie dotyczyła jedynie utraty paliwa zawinionej przez pracownika, a nie np. przekroczenia norm jego zużycia wskutek nieprawidłowej konserwacji pojazdu lub awarii. Pracodawca wobec stwierdzenia niedoboru dysponuje dwiema możliwościami mającymi na celu rekompensatę straty:
- uzyskanie pisemnej zgody pracownika na potrącenie - jest to najprostsze rozwiązanie, choć możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy pracownik nie ma zastrzeżeń co do racji pracodawcy,
- uzyskanie tytułu wykonawczego do dokonania potrącenia z wynagrodzenia pracownika (np. wyrok sądu pracy).

Jak wskazał SN w uchwale z 4 października 1994 r. (sygn. akt I PZP 41/94, OSNP z 1995 r. nr 5, poz. 63): wyrażenie przez pracownika, na podstawie art. 91 k.p. w umowie o wspólnej odpowiedzialności materialnej, zgody na potrącanie przez zakład pracy z wynagrodzenia za pracę należności z tytułu niedoborów, które mogą się ujawnić w przyszłości w wyniku inwentaryzacji - jest nieważne.

Jak zatem widzimy, wszystkie dotychczas pobrane oświadczenia są nieważne. Po powstaniu niedoboru pracodawca zawsze powinien uzyskać od kierowcy aktualną zgodę na potrącenie z wyszczególnioną konkretną kwotą. Jeżeli kwota ma zostać oddana przez kierowcę z przysługujących mu w związku z podróżą służbową diet, to nie stosuje się przepisów dotyczących ochrony wynagrodzenia przed potrąceniami.

Należności z tytułu odbycia podróży służbowej nie mają charakteru wynagrodzenia za pracę, dlatego pracodawca może potrącić z nich swoją wierzytelność (odszkodowanie). W każdym razie nie należy wymagać podpisania zgody na potrącenia na poczet przyszłych niedoborów, bo i tak taka podstawa zostanie zakwestionowana.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK