| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Jak obliczyć potrącenie z wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego

Jak obliczyć potrącenie z wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego

Pracodawca posiadający tytuł wykonawczy może dokonać potrąceń egzekwowanych kwot nawet z wynagrodzenia chorobowego pracownika lub zasiłku chorobowego.

Potrącenia z zasiłku chorobowego

Do potrąceń z zasiłku chorobowego stosuje się przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, do których odsyłają przepisy Kodeksu postępowania cywilnego dotyczące potrąceń z emerytur i rent (art. 139 i 140 ww. ustawy w zw. z art. 833 § 5 k.p.c.).

Należności alimentacyjne są potrącane do wysokości 60% kwoty zasiłku, inne należności – do wysokości 25% kwoty zasiłku. Jednocześnie należy pamiętać o kwocie wolnej od potrąceń – 50% kwoty najniższej emerytury lub renty, przy sumach egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie należności alimentacyjnych oraz 60% kwoty najniższej emerytury lub renty przy egzekwowaniu innych należności. Kwota najniższej emerytury (renty) wynosi obecnie 728,18 zł.

Przykłady

Pracownik przebywał przez cały maj na zwolnieniu lekarskim. W poprzednich miesiącach również był niezdolny do pracy i wykorzystał już 33 dni, za które pracodawca wypłacił wynagrodzenie chorobowe. Za maj pracownikowi należy się zasiłek chorobowy. Kwota przysługującego zasiłku wynosi 1400 zł.

Pracodawca na podstawie tytułu wykonawczego ma obowiązek potrącać z wynagrodzenia pracownika kwotę 750 zł z tytułu należności alimentacyjnych. W jakiej wysokości pracodawca dokona powyższego potrącenia z zasiłku chorobowego, czy może potrącić całą kwotę?

Potrąceń z przysługującego pracownikowi zasiłku chorobowego dokonuje się po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Krok 1. Obliczamy zaliczkę na podatek dochodowy.

1400 zł x 18% – 46,33 (kwota wolna od podatku) = 206 zł (po zaokrągleniu).

Krok 2. Ustalamy kwotę wolną od potrąceń.

W przypadku potrąceń na zaspokojenie należności alimentacyjnych kwota wolna od potrąceń wynosi 50% najniższej emerytury. Jest to kwota 364,09 zł (728,18 x 50%).

Krok 3. Obliczamy kwotę maksymalnego potrącenia.

Od kwoty zasiłku chorobowego odejmujemy zaliczkę na podatek dochodowy i kwotę wolną od potrąceń:

1400 zł – 206 zł – 364,09 zł = 829,91 zł (maksymalna kwota podlegająca potrąceniu).

Krok 4. Dokonujemy potrąceń.

W tym przypadku kwota alimentów jest niższa od kwoty, którą można potrącić maksymalnie z zasiłku. Oznacza to, że kwota należności alimentacyjnych w wysokości 750 zł może być potrącona w całości.

***

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK