| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Potrącenie z wynagrodzenia zmarłej nauczycielki

Potrącenie z wynagrodzenia zmarłej nauczycielki

Rada gminy zmieniła regulamin wynagradzania nauczycieli, w którym ustaliła, że dodatek za wysługę lat będzie wliczany do podstawy zasiłku chorobowego. Polecono nam przeliczenie tych zasiłków od początku 2010 r. Nadpłacone kwoty mają być potrącone z wynagrodzeń nauczycieli za ich pisemną zgodą. Czy taką zgodę może wyrazić również mąż zmarłej we wrześniu nauczycielki?

Nie, mąż pracownicy nie może tego dokonać, ponieważ zgodę na potrącenie z wynagrodzenia należności wskazanych w przepisach Kodeksu pracy może wyrazić jedynie pracownik na piśmie.

Zgoda na potrącenie powinna dotyczyć konkretnej i istniejącej wierzytelności. Ponadto zgoda na potrącenie przyszłych należności nie jest prawnie skuteczna. Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z 4 października 1994 r., w której stwierdził, że wyrażenie przez pracownika na podstawie art. 91 k.p. w umowie o wspólnej odpowiedzialności materialnej zgody na potrącanie przez zakład pracy z wynagrodzenia za pracę należności z tytułu niedoborów, które mogą się ujawnić w przyszłości w wyniku inwentaryzacji – jest nieważne (I PZP 41/94, OSNP 1995/5/63).

W przypadku potrącania z wynagrodzenia pracownika za jego zgodą wyrażoną na piśmie wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:

  • minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu należności na rzecz pracodawcy,
  • 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu należności innych niż należności na rzecz pracodawcy (art. 91 § 2 k.p.).

Ponadto zmiana regulaminu wynagradzania nie może dotyczyć wynagrodzeń wypłacanych przed wejściem w życie przepisów regulaminu.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Regulski

analityk DM TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »