| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Czy diety podlegają ochronie przed potrąceniami

Czy diety podlegają ochronie przed potrąceniami

Zatrudniamy pracownika, który od kilku miesięcy ma komornicze zajęcie wynagrodzenia (niespłacany kredyt). Pracownik ten odbył kilkudniową podróż służbową, w związku z którą przysługują mu różne należności (diety, ryczałty). Mamy wątpliwość dotyczącą tego, jak potraktować rozliczenie podróży służbowej pracownika w kontekście potrąceń. Czy mimo, że nie jest to wynagrodzenie za pracę, należy tu zastosować kwotę wolną od potrąceń, czy świadczenia te będą w całości podlegały egzekucji?

• § 2, § 4 ust. 1 rozporządzenia z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (DzU 236, poz. 1991 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:
Miejscowość, w której pracodawca udostępnił pracownikowi nieodpłatnie lokal mieszkalny i w której pracownik faktycznie przebywał, choćby bez zamiaru stałego tam pobytu, bez względu na dopełnienie obowiązku meldunkowego, jest miejscowością czasowego pobytu pracownika w rozumieniu § 4 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (DzU nr 236, poz. 1990 ze zm.). (Wyrok Sądu Najwyższego z 11 października 2005 r., I PK 67/05, OSNP 2006/17–18/268)

 
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jarosz

specjalista ds. controllingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »