| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Limity potrąceń wobec pracowników z orzeczoną karą ograniczenia wolności

Limity potrąceń wobec pracowników z orzeczoną karą ograniczenia wolności

Wobec naszego pracownika sąd orzekł karę ograniczenia wolności. Jednocześnie zobowiązał nas do przekazywania 10% jego wynagrodzenia za pracę na wskazane w zawiadomieniu konto bankowe. Pracownik ten jest wynagradzany stawką minimalną. Czy w tej sytuacji w ogóle możemy dokonać potrącenia?

• art. 87 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:
Prawidłowe orzeczenie kary ograniczenia wolności wymaga poczynienia stosownych ustaleń dotyczących chociażby tego, czy oskarżony pozostaje w stosunku zatrudnienia i jak kształtuje się jego wynagrodzenie, a błędu tego nie można konwalidować w toku postępowania wykonawczego, ponieważ przepisy Kodeksu karnego wykonawczego (art. 56 § 2 k.k.w. i art. 61 k.k.w.) nie stwarzają takiej możliwości. (Wyrok Sądu Najwyższego z 6 lutego 2003 r., WK 50/02, OSNwSK 2003/1/291)

Kodeks karny przewiduje dwie postacie wykonywania kary ograniczenia wolności, które – poza rygorami określonymi w art. 34 § 2 pkt 1 i pkt 3 k.k. – polegają albo na obowiązku wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze od 20 do 40 godzin w stosunku miesięcznym, albo na orzeczeniu stosownych potrąceń (w wysokości 10 do 25%) z wynagrodzenia za prace na rzecz Skarbu Państwa lub na wskazany przez sąd cel społeczny (art. 35 § 1 i § 2 k.k.). (Postanowienie sądu apelacyjnego z 3 lutego 1999 r., II AKo 30/99, OSA 2002/3/25)

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »