| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Czy pracownik może żądać wypłaty wynagrodzenia na konto po ustaniu zatrudnienia

Czy pracownik może żądać wypłaty wynagrodzenia na konto po ustaniu zatrudnienia

Z jednym z naszych pracowników 16 marca 2011 r. rozwiązaliśmy umowę o pracę. Pracownik dotychczas pobierał wynagrodzenie w kasie firmy, a po ustaniu zatrudnienia nie pojawił się po odbiór pensji, tylko przesłał pisemny wniosek o przekazanie jej na rachunek bankowy. We wniosku nie wskazał właściciela rachunku, tylko nazwę banku i numer konta. Ponadto nie mamy żadnego kontaktu z tym pracownikiem. Czy pismo pracownika złożone już po ustaniu zatrudnienia jest dla nas wiążące?

Wniosek złożony przez byłego pracownika nie jest dla Państwa wiążący, ponieważ nie zawiera danych dotyczących właściciela rachunku. Wypłaty wynagrodzenia w sposób bezgotówkowy mogą Państwo dokonać jedynie na konto bankowe, którego pracownik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Ponadto, jeżeli przepisy wewnątrzzakładowe lub zapisy umowy o pracę nie przewidują takiego sposobu wypłaty wynagrodzeń, nie muszą Państwo przychylać się do prośby byłego pracownika.

UZASADNIENIE

Pracodawca dokonuje wypłaty wynagrodzenia za pracę w formie pieniężnej do rąk pracownika, np. w kasie firmy (art. 86 Kodeksu pracy). Spełnienie tego świadczenia w inny sposób, np. przekazem pocztowym lub przelewem na wskazane przez zatrudnionego konto bankowe, może nastąpić jedynie wtedy, gdy:

  • tak stanowi wprowadzony w zakładzie układ zbiorowy pracy (przy czym niezbędna jest tu pisemna zgoda pracownika) lub
  • pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie.

Zatem nie tylko zapis w przepisach wewnętrznych przesądza o możliwości wypłaty wynagrodzenia w sposób bezgotówkowy.

Podstawą do takiej wypłaty może być również samo pisemne oświadczenie – zgoda pracownika, jeżeli pracodawca zaakceptuje taki sposób wypłaty wynagrodzenia.

WAŻNE!

Pracodawca może uwzględnić pisemną zgodę pracownika na przelew wynagrodzenia na jego rachunek osobisty, nawet jeżeli takiej formy przekazywania wynagrodzenia za pracę nie przewidują przepisy wewnątrzzakładowe lub umowa o pracę.

PRZYKŁAD

Pracodawca działający w branży budowlanej, u którego nie funkcjonuje zbiorowy układ pracy, do końca 2010 r. wypłacał wynagrodzenia w kasie firmy. W marcu 2011 r. aneksem do regulaminu pracy wprowadził zapis, na podstawie którego od 1 kwietnia wynagrodzenia będą przelewane na rachunki bankowe pracowników. Jednak nie wszyscy pracownicy założyli konta osobiste. W związku z tym pracodawca musi wypłacać im wynagrodzenie w firmowej kasie tak długo, aż złożą pisemną zgodę na przelewanie ich pensji na rachunki bankowe, których są właścicielami. Ponadto pracodawca nie może zmusić podwładnych do wyrażenia takiej zgody.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Igor Bąkowski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »