| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Jak należy potraktować wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy udzielony pracownikowi ponad przysługujący mu wymiar roczny

Jak należy potraktować wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy udzielony pracownikowi ponad przysługujący mu wymiar roczny

Jeden z pracowników, zatrudniony od 1 września 2010 r. na czas nieokreślony, przedłożył nam 10 stycznia 2011 r. świadectwo pracy z poprzedniego miejsca zatrudnienia, gdzie pracował od 1 stycznia do 31 sierpnia 2010 r. Na świadectwie jest informacja, że wykorzystał 26 dni urlopu wypoczynkowego. Na początku grudnia 2010 r. nie mieliśmy tej informacji i udzieliliśmy mu 4 dni urlopu. Wymiar urlopu wypoczynkowego należnego za 2010 r. ustaliliśmy proporcjonalnie jako 9 dni (pracownik ma prawo do 26 dni urlopu rocznie). Wynagrodzenia za grudzień 2010 r. wypłaciliśmy 5 stycznia br. Czy powinniśmy potrącić wypłacone wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, skoro pracownik nie miał do niego prawa? Jak potraktować dni tej nieobecności?

Mogą Państwo potrącić wynagrodzenie urlopowe za grudzień, ale tylko za wyłączną zgodą pracownika wyrażoną na piśmie. W przypadku jej braku mogą Państwo domagać się przed sądem zwrotu części bezpodstawnie wypłaconego wynagrodzenia. Do momentu uzyskania zgody pracownika na anulowanie urlopu wypoczynkowego lub korzystnego dla Państwa wyroku sądu, nieobecność pracownika należy traktować jak urlop wypoczynkowy.

UZASADNIENIE

Pracodawca ma prawo żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie dokumentów potwierdzających przebieg jej dotychczasowego zatrudnienia (art. 221 § 1 pkt 6 Kodeksu pracy). Na ich podstawie ustala prawo pracownika m.in. do wymiaru przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Jeśli pracownik nie przedkłada pracodawcy takich dokumentów, a do zatrudnienia dochodzi w trakcie roku, pracodawca ustala liczbę należnych mu dni urlopu wypoczynkowego w zależności od statusu takiego pracownika (np. w wymiarze przysługującym pracownikowi, który podjął pierwszą pracę w życiu) lub proporcjonalnie do okresu trwania zatrudnienia w danym roku kalendarzowym. W omawianym przypadku postąpili Państwo prawidłowo, gdyż wymiar urlopu za część 2010 r. ustalili Państwo na podstawie posiadanej dokumentacji.

Od daty otrzymania od pracownika świadectwa pracy z poprzedniego miejsca zatrudnienia z informacją, że wykorzystał on tam cały przysługujący mu w 2010 r. wymiar urlopu wypoczynkowego, nie powinni Państwo udzielać mu kolejnych dni tego urlopu, ponieważ wymiar roczny obowiązujący tego pracownika nie może przekroczyć 26 dni (art. 154 Kodeksu pracy). W ciągu 1 miesiąca od przedstawienia przez pracownika świadectwa pracy powinien on otrzymać od Państwa informację o zmianie warunków zatrudnienia w zakresie dotyczącym wymiaru przysługującego mu urlopu wypoczynkowego (art. 29 § 32 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Pracodawca powinien poinformować pracownika na piśmie o zmianie przysługującego mu wymiaru urlopu niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie tych zmian.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

PRACUJ W UNII

wszystko o pracy w Unii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »