| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Jak należy potraktować wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy udzielony pracownikowi ponad przysługujący mu wymiar roczny

Jak należy potraktować wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy udzielony pracownikowi ponad przysługujący mu wymiar roczny

Jeden z pracowników, zatrudniony od 1 września 2010 r. na czas nieokreślony, przedłożył nam 10 stycznia 2011 r. świadectwo pracy z poprzedniego miejsca zatrudnienia, gdzie pracował od 1 stycznia do 31 sierpnia 2010 r. Na świadectwie jest informacja, że wykorzystał 26 dni urlopu wypoczynkowego. Na początku grudnia 2010 r. nie mieliśmy tej informacji i udzieliliśmy mu 4 dni urlopu. Wymiar urlopu wypoczynkowego należnego za 2010 r. ustaliliśmy proporcjonalnie jako 9 dni (pracownik ma prawo do 26 dni urlopu rocznie). Wynagrodzenia za grudzień 2010 r. wypłaciliśmy 5 stycznia br. Czy powinniśmy potrącić wypłacone wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, skoro pracownik nie miał do niego prawa? Jak potraktować dni tej nieobecności?

Mimo że udzielili Państwo pracownikowi urlopu wypoczynkowego ponad przysługujący mu roczny wymiar, w żadnym przypadku nie mogą Państwo pomniejszyć przysługującego mu wymiaru urlopu na 2011 r., nawet za jego zgodą.

Przedstawiona sytuacja jest szczególna, a żaden przepis wprost jej nie reguluje. Należy jednak przyjąć, że pracodawca nie ma uprawnień do anulowania udzielonego wcześniej urlopu ani nie może samowolnie, bez zgody pracownika, dokonać korekty wynagrodzenia urlopowego za grudzień 2010 r., uznając je za nadpłacone. Takie potrącenie nie mieści się bowiem w katalogu potrąceń z wynagrodzenia za pracę bez zgody pracownika, które określa art. 87 Kodeksu pracy.

Pracodawca nie ma również możliwości potrącenia powstałej nadpłaty wynagrodzenia za urlop w najbliższym termie płatności bez pisemnej zgody pracownika. Takie bezpodstawne obniżenie wysokości wynagrodzenia może skutkować wystąpieniem pracownika z żądaniem zapłaty wynagrodzenia w pełnej wysokości zgodnie z zawartą umową o pracę i jednocześnie naraża pracodawcę na karę grzywny (art. 282 § 1 Kodeksu pracy). Zatrudniający nie może zatem uznać jednostronnie, że nieobecność pracownika była niepłatna, skoro udzielił mu płatnego wypoczynku.

Ponadto pracodawca nie może uzależnić udzielenia urlopu wypoczynkowego od przedłożenia przez pracownika świadectwa pracy z roku, w którym podjął zatrudnienie u tego pracodawcy. W omawianej sytuacji, do momentu ewentualnego rozstrzygnięcia, nieobecność pracownika powinni Państwo traktować jak urlop wypoczynkowy.

Jeżeli strony porozumieją się w tym zakresie poza sądem, taką nieobecność można uznać za usprawiedliwioną bez prawa do wynagrodzenia lub za urlop bezpłatny. W przypadku rozstrzygnięcia sądowego, pracodawca będzie związany decyzją sądu.

WAŻNE!

Za udzielony pracownikowi urlop wypoczynkowy ponad przysługujący mu wymiar przysługuje wynagrodzenie urlopowe.

Należy jednak pamiętać, że zatajenie przez pracownika wcześniejszego zatrudnienia może być oceniane przez pracodawcę pod kątem ewentualnego nadużycia prawa. W takiej sytuacji mają Państwo podstawę do dochodzenia swoich roszczeń przed sądem, a tym samym skutecznie domagać się od pracownika zwrotu nienależnie pobranego świadczenia, wykazując jego umyślne działanie skierowane na uzyskanie korzyści majątkowej.

Podstawa prawna

  • art. 8, art. 221 § 1 pkt 6, art. 29 § 32, art. 87, art. 154, art. 282 § 1 Kodeksu pracy.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »