| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Firmy będą musiały zrównać płace zleceniobiorców

Firmy będą musiały zrównać płace zleceniobiorców

Ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania zacznie obowiązywać 1 stycznia 2011 r. – jest to termin dla Polski ostateczny.

Warto się zabezpieczyć

Chociaż przepisy nie nakazują generalnie prowadzenia i archiwizowania akt osobowych zleceniobiorców (poza dokumentacją podatkową oraz ubezpieczeniową), warto mieć takie zabezpieczenie. Projekt ustawy przerzuca bowiem na przedsiębiorców ciężar udowodnienia przed sądem, że nie dyskryminowali oni zleceniobiorców. W związku z powyższym jedynie do celów dowodowych powinni oni dokumentować okoliczności będące podstawą nierównego traktowania zleceniobiorców. A zatem jeżeli jeden zleceniobiorca otrzymuje niższe wynagrodzenie z powodu niższej jakości przygotowanych przez niego projektów, to warto dokumenty potwierdzające to przechowywać. W razie sporu można wtedy wykazać, że istnieją obiektywne przesłanki wypłaty niższego wynagrodzenia.

W celu zabezpieczenia się przed roszczeniami płacowymi przedsiębiorcy mogą również zastosować specjalne systemy wartościowania pracy. Wartościowanie pracy zleceniobiorców jest jednak trudniejsze niż w przypadku pracowników. Praca zleceniobiorcy ma bowiem zupełnie inną specyfikę.

Ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania nie została jeszcze uchwalona, ale jej przepisy zakazujące dyskryminacji zleceniobiorców wejdą w życie 1 stycznia 2011 r., ponieważ jest to termin nieprzekraczalny dla Polski.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK