| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Firmy będą musiały zrównać płace zleceniobiorców

Firmy będą musiały zrównać płace zleceniobiorców

Ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania zacznie obowiązywać 1 stycznia 2011 r. – jest to termin dla Polski ostateczny.

Warto się zabezpieczyć

Chociaż przepisy nie nakazują generalnie prowadzenia i archiwizowania akt osobowych zleceniobiorców (poza dokumentacją podatkową oraz ubezpieczeniową), warto mieć takie zabezpieczenie. Projekt ustawy przerzuca bowiem na przedsiębiorców ciężar udowodnienia przed sądem, że nie dyskryminowali oni zleceniobiorców. W związku z powyższym jedynie do celów dowodowych powinni oni dokumentować okoliczności będące podstawą nierównego traktowania zleceniobiorców. A zatem jeżeli jeden zleceniobiorca otrzymuje niższe wynagrodzenie z powodu niższej jakości przygotowanych przez niego projektów, to warto dokumenty potwierdzające to przechowywać. W razie sporu można wtedy wykazać, że istnieją obiektywne przesłanki wypłaty niższego wynagrodzenia.

W celu zabezpieczenia się przed roszczeniami płacowymi przedsiębiorcy mogą również zastosować specjalne systemy wartościowania pracy. Wartościowanie pracy zleceniobiorców jest jednak trudniejsze niż w przypadku pracowników. Praca zleceniobiorcy ma bowiem zupełnie inną specyfikę.

Ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania nie została jeszcze uchwalona, ale jej przepisy zakazujące dyskryminacji zleceniobiorców wejdą w życie 1 stycznia 2011 r., ponieważ jest to termin nieprzekraczalny dla Polski.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK