| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Zrzeczenie się roszczeń pracowniczych jest nieważne

Zrzeczenie się roszczeń pracowniczych jest nieważne

Klauzula o zrzeczeniu się przez pracownika wszelkich roszczeń od pracodawcy zawarta w porozumieniu stron o rozwiązaniu umowy o pracę jest nieważna.

Uzasadniając wyrok, Sąd Najwyższy wskazał, że zakres, rodzaj i rozmiar rozmaitych obowiązków, którymi pozwany pracodawca obarczał pracowników zatrudnionych na kierowniczych stanowiskach pracy, bez zagwarantowania im dodatkowego wynagrodzenia za pracę stale (permanentnie) przekraczającą zlecane im zadania, wykraczał poza możliwości ich wykonania bez należnego prawa do dodatkowego wynagrodzenia z art. 1514 § 1 k.p. Pozwana spółka próbowała bronić się, wskazując, że wobec kierowników stosowano „mieszany czas pracy”, obejmujący jakoby równocześnie elementy zadaniowego oraz równoważnego czasu pracy. Tę koncepcję Sąd Najwyższy odrzucił jako działanie w celu obejścia przepisów o czasie pracy w godzinach nadliczbowych.

Sąd odniósł się też do klauzuli o zrzeczeniu się roszczeń wobec pracodawcy, którą zawarto w porozumieniu stron. Takie zrzeczenie jest nieważne. Uzgodniona rekompensata przysługiwała bowiem wyraźnie z tytułu „utraty zatrudnienia” przez Dagmarę F., a zatem nie zaspokajała ani nie mogła być zaliczona na poczet wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych przepracowanych przed rozwiązaniem stosunku pracy. Należności za godziny nadliczbowe są wynagrodzeniem za pracę, a pracownik nie może skutecznie zrzec się wynagrodzenia za pracę (art. 84 k.p.).

Wyrok Sądu Najwyższego z 10 czerwca 2010 r., I PK 6/10, niepubl.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK