| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Potrącanie z wynagrodzenia składki na ubezpieczenia grupowe

Potrącanie z wynagrodzenia składki na ubezpieczenia grupowe

W naszym zakładzie pracy pracownicy, którzy przystąpili do grupowego ubezpieczenia na życie mają z wynagrodzenia potrącaną składkę miesięczną w wysokości 48 zł. Pracownicy wyrazili zgodę na potrącenie, ale nie zostało to potwierdzone w formie pisemnej. Czy pracodawca powinien jednak sporządzić takie pozwolenie na piśmie i czy może potrącać z wynagrodzenia składkę, jeśli w danym miesiącu pracownik nie otrzyma minimalnego wynagrodzenia? Czy można potrącić tę składkę, jeśli pracownik wyrazi zgodę na jej potrącenie również w sytuacji, gdy nie ma minimalnego wynagrodzenia? Jak powinno brzmieć takie pozwolenie?

Tak, pracodawca powinien posiadać sporządzone w formie pisemnej upoważnienie do potrącania składek z wynagrodzenia pracownika.

Pracodawca może potrącić za zgodą pracownika składkę na ubezpieczenie z wynagrodzenia pracownika jedynie w sytuacji, gdy kwota wynagrodzenia do wypłaty po potrąceniu nie będzie niższa niż 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia netto.

Pisemna dyspozycja pracownika upoważniająca pracodawcę do potrąceń składek na ubezpieczenie (zawarta w polisie lub deklaracji zgody) powinna wyraźnie wskazywać, że pracownik zgadza się zarówno na potrącanie składki z jego wynagrodzenia, jak i z zasiłków. Jeżeli takie wyraźne stwierdzenie nie znajdzie się w dyspozycji złożonej przez pracownika, to pracodawca nie ma prawa dokonać potrąceń.

Przykładowo treść takiego oświadczenia może być następująca: „Ja niżej podpisany oświadczam, że zgadzam się na dokonanie potrąceń z mojego wynagrodzenia za pracę oraz z zasiłków, składek z tytułu ubezpieczenia na życie, w kwotach po 48 zł miesięcznie, począwszy od września 2010 r. aż do rozwiązania umowy ubezpieczenia”.

Natomiast pracodawca może potrącić za zgodą pracownika składkę na ubezpieczenie z wynagrodzenia pracownika jedynie w sytuacji, gdy kwota wynagrodzenia do wypłaty po potrąceniu nie będzie niższa niż 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia netto. Jeżeli kwota wynagrodzenia do wypłaty nie spełnia tego warunku, to w takiej sytuacji pracownik zapisany do ubezpieczenia grupowego będzie musiał odebrać od pracodawcy pensję bez potrącenia składki na ubezpieczenie. Następnie powinien składkę wpłacić w kasie firmy, aby pracodawca mógł przekazać ją ubezpieczycielowi (art. 91 k.p.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Saveinvest Sp. z o.o.

http://www.grunttozysk.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK