| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Potrącanie z wynagrodzenia składki na ubezpieczenia grupowe

Potrącanie z wynagrodzenia składki na ubezpieczenia grupowe

W naszym zakładzie pracy pracownicy, którzy przystąpili do grupowego ubezpieczenia na życie mają z wynagrodzenia potrącaną składkę miesięczną w wysokości 48 zł. Pracownicy wyrazili zgodę na potrącenie, ale nie zostało to potwierdzone w formie pisemnej. Czy pracodawca powinien jednak sporządzić takie pozwolenie na piśmie i czy może potrącać z wynagrodzenia składkę, jeśli w danym miesiącu pracownik nie otrzyma minimalnego wynagrodzenia? Czy można potrącić tę składkę, jeśli pracownik wyrazi zgodę na jej potrącenie również w sytuacji, gdy nie ma minimalnego wynagrodzenia? Jak powinno brzmieć takie pozwolenie?

Tak, pracodawca powinien posiadać sporządzone w formie pisemnej upoważnienie do potrącania składek z wynagrodzenia pracownika.

Pracodawca może potrącić za zgodą pracownika składkę na ubezpieczenie z wynagrodzenia pracownika jedynie w sytuacji, gdy kwota wynagrodzenia do wypłaty po potrąceniu nie będzie niższa niż 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia netto.

Pisemna dyspozycja pracownika upoważniająca pracodawcę do potrąceń składek na ubezpieczenie (zawarta w polisie lub deklaracji zgody) powinna wyraźnie wskazywać, że pracownik zgadza się zarówno na potrącanie składki z jego wynagrodzenia, jak i z zasiłków. Jeżeli takie wyraźne stwierdzenie nie znajdzie się w dyspozycji złożonej przez pracownika, to pracodawca nie ma prawa dokonać potrąceń.

Przykładowo treść takiego oświadczenia może być następująca: „Ja niżej podpisany oświadczam, że zgadzam się na dokonanie potrąceń z mojego wynagrodzenia za pracę oraz z zasiłków, składek z tytułu ubezpieczenia na życie, w kwotach po 48 zł miesięcznie, począwszy od września 2010 r. aż do rozwiązania umowy ubezpieczenia”.

Natomiast pracodawca może potrącić za zgodą pracownika składkę na ubezpieczenie z wynagrodzenia pracownika jedynie w sytuacji, gdy kwota wynagrodzenia do wypłaty po potrąceniu nie będzie niższa niż 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia netto. Jeżeli kwota wynagrodzenia do wypłaty nie spełnia tego warunku, to w takiej sytuacji pracownik zapisany do ubezpieczenia grupowego będzie musiał odebrać od pracodawcy pensję bez potrącenia składki na ubezpieczenie. Następnie powinien składkę wpłacić w kasie firmy, aby pracodawca mógł przekazać ją ubezpieczycielowi (art. 91 k.p.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK