| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Pracownicy mogą otrzymać zaliczkę w przypadku niewypłacalności pracodawcy

Pracownicy mogą otrzymać zaliczkę w przypadku niewypłacalności pracodawcy

Od 20 lipca 2010 r. w przypadku niewypłacalności pracodawcy pracownik może otrzymać zaliczkę z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na poczet niezaspokojonych przez pracodawcę roszczeń pracowniczych. Wniosek w tej sprawie może złożyć zarówno pracownik, jak i pracodawca.

Druga część wniosku to zatwierdzenie kwoty do wypłaty. Zostanie wypełniona i podpisana przez główną księgową i kierownika biura terenowego FGŚP po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku pracownika. Ta część dokumentu zawiera informacje o potrąceniach od kwoty zatwierdzonej do wypłaty ze środków FGŚP. Kierownik biura terenowego FGŚP dokonuje potrąceń od kwoty obliczonych zaliczek, tj. dokonuje wpłat składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i ewentualnie przekazuje należności alimentacyjne.

Rozpatrując wniosek kierownik biura terenowego FGŚP występuje o kopię aktualnego odpisu z rejestru przedsiębiorców KRS lub o zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, dotyczące niewypłacalnego pracodawcy. Po zakończeniu całej procedury rozpatrywania wniosku kierownik biura terenowego FGŚP zawiadamia pracownika o terminie i wysokości zatwierdzonej do wypłaty zaliczki. O dokonaniu wypłaty zaliczki niezwłocznie zawiadamia pracodawcę, wskazując kwotę wypłaconego świadczenia oraz datę wypłaty.

Wniosek o wypłatę zaliczki może złożyć pracownik w odniesieniu do roszczeń z tytułu niewypłacalności pracodawcy powstałych od 1 października 2006 r. Działanie wstecz przepisów wynika z art. 2 ustawy nowelizującej z 8 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.

Kontrola istnienia podstawy do złożenia wniosku

W przypadku zgłoszenia przez pracownika wniosku o wypłatę świadczeń z tytułu faktycznego zaprzestania działalności przez pracodawcę, kierownik biura terenowego FGŚP ma prawo do uzyskania niezbędnych informacji w zakresie:

  • składania deklaracji i opłacenia należnych podatków w urzędzie skarbowym,
  • wyrejestrowania pracowników lub płatnika z ZUS,
  • ustaleń dokonanych przez PiP w ramach przeprowadzonych u pracodawcy kontroli i inspekcji,
  • ustaleń dokonanych przez komornika w trakcie prowadzonych przeciwko pracodawcy postępowań egzekucyjnych.

Kierownik biura terenowego FGŚP może także zażądać od pracodawcy dokumentów potwierdzających faktyczne zaprzestanie działalności. Ma również prawo wglądu do dokumentacji w miejscu działalności pracodawcy.

Z wnioskiem o zaliczkę dla pracowników występuje pracodawca

W okresie od dnia złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości pracodawcy do dnia wydania przez sąd postanowienia w sprawie ogłoszenia upadłości pracodawca może złożyć do kierownika biura terenowego FGŚP wniosek o wypłatę zaliczek przeznaczonych na niezaspokojone świadczenia pracownicze. Zaliczki nie będą jednak wyższe niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 14a ust. 1 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych). Wniosek obejmuje zbiorczy wykaz niezaspokojonych roszczeń pracowniczych oraz poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię wniosku o ogłoszenie upadłości złożonego w sądzie wraz z dołączonymi do niego dokumentami.

WAŻNE!

FGŚP wypłaca zaliczki bezpośrednio pracownikowi.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK