| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > W jaki sposób potrącić odprawę z wynagrodzenia pracownika przywróconego do pracy

W jaki sposób potrącić odprawę z wynagrodzenia pracownika przywróconego do pracy

Pracownika zatrudnionego na umowę na czas nieokreślony zwolniliśmy z naruszeniem prawa. Wyrokiem sądu został przywrócony do pracy. Pracownik oprócz bieżącego wynagrodzenia 3200 zł otrzymał pensję w wysokości 6400 zł za 2 miesiące pozostawania bez pracy. Jednak z chwilą przyjęcia go z powrotem do firmy został zobowiązany do zwrotu odprawy pieniężnej – 3200 zł, która została opodatkowana, a była zwolniona ze składek na ZUS. Jak rozliczyć tę wypłatę, jeżeli pracownik ma podstawowe koszty uzyskania przychodów i prawo do kwoty wolnej, a odprawę chcemy mu potrącić z wynagrodzenia (wyraził zgodę)?

Wynagrodzenie z tytułu przywrócenia pracownika do pracy stanowi przychód ze stosunku pracy i muszą je Państwo rozliczyć z podatku dochodowego i składek na ubezpieczenia. Odprawę za pisemną zgodą pracownika należy potrącić od dochodu netto pracownika (szczegóły w uzasadnieniu).

UZASADNIENIE

Pracownik ma prawo zwrócić się do sądu pracy o przywrócenie do pracy lub o odszkodowanie, jeżeli pracodawca bezzasadnie lub z naruszeniem przepisów prawa wypowiedział mu umowę. W sytuacji gdy sąd rozpatrzy sprawę na korzyść pracownika, to stosownie do żądania poszkodowanego orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia (umowy na czas nieokreślony). Jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu, sąd może przywrócić pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo przyznać odszkodowanie (art. 45 § 1 Kodeksu pracy, dalej k.p.).

Pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie więcej jednak niż za 2 miesiące, a gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące – nie więcej niż za 1 miesiąc. Jeżeli jednak umowę o pracę rozwiązano z pracownikiem objętym ochroną, tj. z pracownikiem, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego i nabycia prawa do emerytury, albo z pracownicą w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego, wynagrodzenie przysługuje za cały czas pozostawania bez pracy. Dotyczy to również przypadku, gdy rozwiązano umowę o pracę z pracownikiem – ojcem wychowującym dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego albo gdy rozwiązanie umowy o pracę podlega ograniczeniu z mocy przepisu szczególnego, np. ze związkowcem (art. 47 k.p.).

Przywrócenie do pracy oznacza wznowienie stosunku pracy pod warunkiem zgłoszenia przez pracownika gotowości niezwłocznego podjęcia pracy w ciągu 7 dni od dnia przywrócenia do pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy

związek pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »