| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > W jaki sposób potrącić odprawę z wynagrodzenia pracownika przywróconego do pracy

W jaki sposób potrącić odprawę z wynagrodzenia pracownika przywróconego do pracy

Pracownika zatrudnionego na umowę na czas nieokreślony zwolniliśmy z naruszeniem prawa. Wyrokiem sądu został przywrócony do pracy. Pracownik oprócz bieżącego wynagrodzenia 3200 zł otrzymał pensję w wysokości 6400 zł za 2 miesiące pozostawania bez pracy. Jednak z chwilą przyjęcia go z powrotem do firmy został zobowiązany do zwrotu odprawy pieniężnej – 3200 zł, która została opodatkowana, a była zwolniona ze składek na ZUS. Jak rozliczyć tę wypłatę, jeżeli pracownik ma podstawowe koszty uzyskania przychodów i prawo do kwoty wolnej, a odprawę chcemy mu potrącić z wynagrodzenia (wyraził zgodę)?

Niektóre rodzaje odszkodowań, rekompensat, w tym z tytułu wadliwego wypowiedzenia stosunku pracy, podlegają zwolnieniu ze składek i podatku. Jednak zwolnienie nie ma zastosowania w przypadku przywrócenia do pracy, ponieważ ustawodawca wyraźnie posługuje się mianem wynagrodzenia, a nie odszkodowania w jego wysokości.

Wynagrodzenie wypłacone przywróconemu pracownikowi na podstawie wyroku sądowego stanowi u niego przychód ze stosunku pracy, w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof). W miesiącu wypłaty (postawienia do dyspozycji), pracodawca jako płatnik ma obowiązek pobrać stosowną zaliczkę na podatek oraz składki na ZUS.

Państwa pracownik wyraził pisemną zgodę na potrącenie odprawy pieniężnej, którą wcześniej pobrał i która została opodatkowana. Wobec tego muszą Państwo pamiętać, aby przy ustalaniu zaliczki dokonać odliczenia od dochodu z tego tytułu. Należy odzyskać nadpłacony podatek.

WAŻNE!

Aby wypłaconą odprawę pieniężną potrącić z wynagrodzenia pracownika przywróconego do pracy, potrzebna jest jego pisemna zgoda.

Jeżeli podatnik dokonał zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, przy ustalaniu wysokości podatku (zaliczek) płatnicy, którymi są zakłady pracy, zleceniodawcy czy rolnicze spółdzielnie produkcyjne, odejmują od dochodu kwotę dokonanych zwrotów, łącznie z pobranym podatkiem (zaliczką) (art. 41b updof). Dochód należy pomniejszyć o kwotę odprawy – brutto. Odprawa zostanie potrącona z wynagrodzenia pracownika jako potrącenie na rzecz pracodawcy, za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie (art. 91 § 2 pkt 1 k.p.). Przy dobrowolnych potrąceniach na rzecz pracodawcy kwota wolna odpowiada wysokości minimalnego wynagrodzenia netto (po odliczeniu wszystkich składek na ZUS oraz zaliczki na podatek). W 2010 r. kwota wolna wynosi 984,15 zł.

* przy jednorazowej wypłacie wynagrodzenia z tytułu przywrócenia do pracy pracownikowi przysługują tylko jedne koszty uzyskania przychodów, a nie za wszystkie miesiące pozostawania bez pracy

Podstawa prawna

  • art. 12 ust. 1, art. 32, art. 41b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.)
  • art. 45, art. 47, art. 48 § 1, art. 91 § 2 pkt 1 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marek Pasiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK