| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Czy z odprawy pośmiertnej można dokonywać potrąceń

Czy z odprawy pośmiertnej można dokonywać potrąceń

Niedawno jeden z naszych pracowników stracił życie w wypadku samochodowym. Czy z należnej członkom rodziny odprawy pośmiertnej możemy potrącić niespłaconą przez zmarłego pracownika pożyczkę z zfśs oraz zaliczkę na poczet wynagrodzenia?

Nie mogą Państwo potrącić z odprawy pośmiertnej ani kwoty nierozliczonej zaliczki na poczet wynagrodzenia, ani niespłaconej pożyczki z zfśs.

UZASADNIENIE

Z dniem śmierci pracownika zawarty z nim stosunek pracy wygasa. Nie wygasają jednak niezrealizowane prawa majątkowe ze stosunku pracy, jakie przysługiwały zmarłemu. Zaliczamy do nich m.in. zaległe wynagrodzenie za pracę, przewidziane w danej firmie dodatki do pensji i ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Należności, które należały się pracownikowi, ale nie zostały mu wypłacone do dnia śmierci, oraz odprawa pośmiertna przysługująca członkom jego rodziny, powinny być wypłacone w równych częściach uprawnionym członkom rodziny. Za uprawnionych członków rodziny uważa się małżonka zmarłego pracownika oraz inne osoby, które spełniają warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, np. dzieci własne lub przysposobione.

Często pracownik, który zmarł, miał określone zobowiązania finansowe wobec pracodawcy, np. w postaci zaliczki na poczet wynagrodzenia czy zaciągniętej pożyczki z zfśs. Jednak pracodawca nie ma prawa potrącać tego typu zobowiązań ze świadczeń pieniężnych przekazywanych członkom rodziny zmarłego.

Z wynagrodzenia za pracę mogą być dokonywane:

  • potrącenia ustawowe rozumiane jako zatrzymanie przez pracodawcę części pensji należnej zatrudnionemu na pokrycie własnej wierzytelności wobec pracownika albo w wyniku zajęcia w sądowym lub administracyjnym postępowaniu egzekucyjnym oraz
  • potrącenia umowne (dobrowolne), gdzie bezwzględnie wymagana jest pisemna zgoda pracownika.

Prawo pracy, w sposób bardziej ograniczony niż przewidujące potrącanie wzajemnych wierzytelności prawo cywilne, precyzuje dopuszczalność ustawowych potrąceń bez zgody zatrudnionego.

Z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – podlegają potrąceniu następujące należności (art. 87 § 1 Kodeksu pracy):

  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
  • kary pieniężne z odpowiedzialności porządkowej (przewidziane w art. 108 Kodeksu pracy).

Natomiast potrącanie należności innych niż wymienione wyżej może nastąpić jedynie za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie (art. 91 Kodeksu pracy).

reklama

Autor:

specjalista w zakresie kadr i płac

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Komorniczak

Doradca podatkowy, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »