| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Czy z odprawy pośmiertnej można dokonywać potrąceń

Czy z odprawy pośmiertnej można dokonywać potrąceń

Niedawno jeden z naszych pracowników stracił życie w wypadku samochodowym. Czy z należnej członkom rodziny odprawy pośmiertnej możemy potrącić niespłaconą przez zmarłego pracownika pożyczkę z zfśs oraz zaliczkę na poczet wynagrodzenia?

W związku z tym, że od momentu śmierci pracownika umowa o pracę wygasa i dodatkowo nie ma możliwości skutecznego składania drugiej stronie stosunku pracy oświadczeń woli, to należności wymagających pisemnej zgody osoby zatrudnionej (np. raty pożyczki z zfśs) nie można potrącić ani z wynagrodzenia zmarłego pracownika, ani z odprawy pośmiertnej.

Wynagrodzenie wypłacone po śmierci zatrudnionego uprawnionym osobom nie jest przychodem ze stosunku pracy. Zaliczamy je do praw majątkowych.

Pracodawca może ubiegać się o odzyskanie należnych mu pieniędzy od spadkobierców zmarłego pracownika na drodze postępowania cywilnego. Odzyska pieniądze, jeśli członek/członkowie rodziny przyjmą spadek po zmarłym pracowniku:

  • z długami spadkowymi – tzw. przyjęcie proste, bez ograniczania odpowiedzialności za długi;
  • z ograniczeniem tej odpowiedzialności – tzw. przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza, gdzie odpowiedzialność spadkobiercy zostaje ograniczona jedynie do wysokości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku.

Zagrożenie

Jeśli żaden członek rodziny nie przyjmie spadku, pracodawca nie odzyska świadczeń, których nie zwrócił mu zmarły pracownik.

Zobowiązania zmarłego pracownika wobec pracodawcy przechodzą na osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej po zmarłym pracowniku, pod warunkiem przyjęcia przez nie spadku wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza.

Członkowie rodziny, którzy przyjmą po zmarłym pracowniku spadek wprost, muszą się również liczyć z koniecznością zapłacenia za szkodę wyrządzoną przez pracownika czynem niedozwolonym. Jeżeli np. pracownik przed śmiercią przywłaszczył na szkodę pracodawcy pewną kwotę pieniędzy, to jego spadkobiercy, przyjmując spadek wprost, przyjmują na siebie zobowiązanie majątkowe wobec poszkodowanego zakładu pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 18 października 1971 r., I PR 15/71, niepublikowany).

Podstawa prawna

  • art. 631, art. 87, art. 91, art. 93 Kodeksu pracy.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Realizuje rządową politykę ochrony konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »