| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Czy kwota wolna od potrąceń jest taka sama w każdym miesiącu

Czy kwota wolna od potrąceń jest taka sama w każdym miesiącu

Zatrudniamy 30 pracowników, dlatego sami naliczamy i wypłacamy zasiłki. W kwietniu 2010 r. otrzymaliśmy wezwanie do dokonywania potrąceń alimentacyjnych z wynagrodzenia pracownika na łączną kwotę 2580 zł. Pracownik, którego tytuł dotyczy, ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego od 11 grudnia 2009 r. do 10 maja 2010 r. Podstawa naliczenia świadczenia rehabilitacyjnego po potrąceniu składek (13,71%) wynosi 1294,35 zł. Jak należy dokonać potrąceń? Czy ustalona kwota wolna od potrąceń jest jednakowa dla świadczeń przysługujących za część miesiąca i za cały miesiąc?

W związku z otrzymanym wezwaniem do dokonywania potrąceń świadczeń alimentacyjnych mogą Państwo z przysługującego pracownikowi świadczenia rehabilitacyjnego potrącić nie więcej niż 60% kwoty świadczenia. Przed dokonaniem potrącenia powinni Państwo ustalić kwotę wolną od potrąceń — jest to kwota zasiłku w części odpowiadającej 50% najniższej emerytury, tj. 353,15 zł (706,29 zł x 50%). Jeżeli świadczenie przysługuje za część miesiąca, kwotę wolną od potrąceń powinni Państwo ustalić proporcjonalnie do okresu, za jaki przysługuje prawo do świadczenia rehabilitacyjnego.

UZASADNIENIE

Potrąceń i egzekucji z zasiłków z ubezpieczenia chorobowego dokonuje się na zasadach określonych w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (art. 833 ust. 5 Kodeksu postępowania cywilnego). Potrącenia z zasiłków/świadczenia rehabilitacyjnego dokonuje ZUS lub pracodawca, jeżeli jest uprawniony do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego dla pracowników (art. 61 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 lit. a ustawy zasiłkowej).

Do świadczeń bezegzekucyjnych podlegających potrąceniu z przysługującego pracownikowi świadczenia chorobowego należą (art. 139 ust. 1 ustawy emerytalnej):

  • kwoty świadczeń z tytułu pozostawania bez pracy (zasiłek dla bezrobotnych, dodatek szkoleniowy, stypendium albo inne świadczenie z tytułu pozostawania bez pracy) wypłaconych za okres, za który został przyznany zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne — do wysokości 50% kwoty zasiłku,
  • kwoty nienależnie pobranych świadczeń wraz z odsetkami za zwłokę w ich spłacie – do wysokości 50% kwoty zasiłku,
  • należności alimentacyjne potrącane na wniosek wierzyciela na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego — do wysokości 60% kwoty zasiłku, a jeżeli należności te mają być potrącane na rzecz kilku wierzycieli, a łączna suma, która może być potrącana, nie wystarcza na pełne pokrycie tych roszczeń, potrącenia ustala się proporcjonalnie do wysokości udziału każdej z tych należności w łącznej sumie należności określonych w tytułach wykonawczych.

Przy potrącaniu lub egzekwowaniu sum ustalonych na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie należności alimentacyjnych wraz z kosztami i opłatami egzekucyjnymi oraz sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie należności innych niż alimentacyjne — ustala się kwotę wolną od potrąceń i egzekucji (art. 141 ust. 1 ustawy emerytalnej). Jest to część kwoty świadczenia nieobjęta egzekucją (potrąceniami) i jest dodatkowym zabezpieczeniem dla osób pobierających świadczenia. Kwota wolna od potrąceń na należności alimentacyjne wynosi 50% kwoty najniższej emerytury. Od 1 marca 2010 r. najniższa emerytura wynosi 706,29 zł .

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK