| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Czy kwota wolna od potrąceń jest taka sama w każdym miesiącu

Czy kwota wolna od potrąceń jest taka sama w każdym miesiącu

Zatrudniamy 30 pracowników, dlatego sami naliczamy i wypłacamy zasiłki. W kwietniu 2010 r. otrzymaliśmy wezwanie do dokonywania potrąceń alimentacyjnych z wynagrodzenia pracownika na łączną kwotę 2580 zł. Pracownik, którego tytuł dotyczy, ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego od 11 grudnia 2009 r. do 10 maja 2010 r. Podstawa naliczenia świadczenia rehabilitacyjnego po potrąceniu składek (13,71%) wynosi 1294,35 zł. Jak należy dokonać potrąceń? Czy ustalona kwota wolna od potrąceń jest jednakowa dla świadczeń przysługujących za część miesiąca i za cały miesiąc?

970,80 zł (świadczenie brutto) — 128,00 zł (podatek) — 353,15 zł (kwota wolna od potrąceń) = 489,65 zł.

Wyliczona kwota 582,48 zł jest niższa od 60% wysokości świadczenia rehabilitacyjnego. W kwietniu 2010 r. mogą więc Państwo z przysługującego pracownikowi świadczenia rehabilitacyjnego dokonać potrącenia alimentacyjnego w kwocie 489,65 zł.

Jeżeli Państwa pracownik zakończy pobieranie świadczenia rehabilitacyjnego 10 maja 2010 r., to dokonując potrącenia alimentacyjnego w maju kwotę wolną od potrąceń powinni Państwo zmniejszyć odpowiednio do okresu, za jaki pracownik otrzyma świadczenie.

Kwotę potrącenia w maju 2010 r. powinni Państwo wyliczyć w następujący sposób:

  • wysokość świadczenia rehabilitacyjnego w maju:

32,36 zł x 10 dni świadczenia = 323,60 zł,

  • maksymalna kwota potrącenia:

323,60 zł x 60% = 194,16 zł,

  • kwotę wolną od potrąceń należy zmniejszyć odpowiednio do okresu, za jaki pracownik otrzyma świadczenie:

353,15 zł (50% najniższej emerytury) : 30 dni = 11,77 zł.

11,77 zł x 10 dni świadczenia = 117,70 zł,

  • ze świadczenia należy potrącić zaliczkę na podatek dochodowy:

324 zł x 18% = 58,32 zł, po zaokrągleniu 58 zł,

  • z przysługującego świadczenia za maj 2010 r. mogą Państwo potrącić kwotę 147,90 zł i jest ona niższa niż 60% wysokości świadczenia, zgodnie z wyliczeniem:

323,60 zł (kwota świadczenia) — 58 zł (zaliczka na podatek) — 117,70 zł (kwota wolna od potrąceń) = 147,90 zł.

Podstawa prawna

  • art. 833 Kodeksu postępowania cywilnego,
  • art. 19 ust. 1, art. 61, art. 66 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 139–142 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.),
  • komunikat Prezesa ZUS z 15 lutego 2010 r. w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych oraz kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent (M.P. Nr 10, poz. 110).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Hay Group Polska

firma doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »