| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia za 1 dzień pracy w miesiącu, w którym chorował przez 30 dni

Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia za 1 dzień pracy w miesiącu, w którym chorował przez 30 dni

Prowadzę salon fryzjerski, w którym zatrudniam dwie pracownice wynagradzane stałą stawką miesięczną w wysokości 3000 zł brutto. Jedna z nich zaszła w ciążę i od 2 marca 2010 r. do końca miesiąca przebywała na zwolnieniu lekarskim. Czy należy wypłacić jej pensję za dzień przepracowany 1 marca, skoro z obliczeń wynika, że po potrąceniu wynagrodzenia za 30 dni choroby jej płaca zasadnicza wynosi 0 zł? Nie zapłaciliśmy za ten dzień wynagrodzenia, a pracownica upomniała się o nie.

W związku z tym w analizowanym przypadku pracownikowi należy naliczyć pensję za 1 dzień. W tym celu jego stałe wynagrodzenie zasadnicze należy podzielić przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu, a następnie otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w tym dniu. Słuszność tego poglądu potwierdził w 2009 r. Główny Inspektorat Pracy w piśmie GPP-87-4560-64/09/PE/RP.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony na pełny etat (w podstawowym systemie czasu pracy) i wynagradzany stałą stawką miesięczną w wysokości 3000 zł brutto, chorował od 2 do 31 marca 2010 r. Pracę świadczył 1 marca przez 8 godzin. Mimo że po pomniejszeniu jego wynagrodzenia zasadniczego za czas choroby otrzymujemy wartość 0 zł (3000 zł : 30 dni = 100 zł; 100 zł x 30 dni choroby = 3000 zł; 3000 zł – 3000 zł = 0 zł), to za 1 marca pracownik powinien otrzymać 130,40 zł, co wynika z następującego wyliczenia:

3000 zł : 184 godzin do przepracowania w marcu 2010 r. = 16,30 zł;

16,30 zł x 8 godzin pracy (1 marca br.) = 130,40 zł.

Podobna sytuacja będzie dotyczyła każdego z miesięcy, w których jest 31 dni, tj. również stycznia, maja, lipca, sierpnia, października, grudnia. W obliczeniach należy uwzględnić odpowiednio nominalny wymiar czasu pracy w danym miesiącu.

Podstawa prawna

  • art. 80 Kodeksu pracy,
  • § 4 ust. 2 pkt 1, § 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie kadr i płac

Źródło:

INFOR
PIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Robert Stępień

Radca prawny, starszy prawnik. Doktorant w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Społecznej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze dużych spółek polskich i zagranicznych, w szczególności z branży BPO i SSC oraz FMCG i handlu wielkopowierzchniowego. Doradza we wszystkich obszarach prawa pracy, w tym w sprawach dotyczących relacji ze związkami zawodowymi, zwolnień pracowników (indywidualnych i grupowych) czy mobbingu. Reprezentuje pracodawców przed sądami w sprawach z zakresu prawa pracy oraz w sprawach wykroczeniowych dotyczących relacji pracowniczych. Przygotowuje i prowadzi szkolenia z zakresu prawa pracy, skierowane do dyrektorów i pracowników działów HR oraz prawników przedsiębiorstw. Zajmuje się prawem pracy również w działalności naukowej. Jest autorem publikacji naukowych z tego zakresu, prowadzi zajęcia ze studentami na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą strukturze i uprawnieniom związków zawodowych w Polsce. Regularnie publikuje w prasie, w szczególności w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazeta Prawna oraz Pulsie Biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK