| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Czy należy wypłacić odprawę pośmiertną rodzinie byłego pracownika

Czy należy wypłacić odprawę pośmiertną rodzinie byłego pracownika

Nasz pracownik do 14 sierpnia 2009 r. pobierał wynagrodzenie chorobowe i następnie zasiłek chorobowy ZUS przyznał mu świadczenie rehabilitacyjne na okres od 15 sierpnia 2009 do 10 maja 2010 r. Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę 16 listopada 2009 r. bez wypowiedzenia w trybie art. 53 § 1 pkt 1b Kodeksu pracy. Pracownik zmarł 16 lutego 2010 r., tj. w czasie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. Czy mamy obowiązek wypłacić odprawę pośmiertną dla rodziny byłego pracownika?

Tak, mają Państwo obowiązek wypłacenia rodzinie zmarłego pracownika odprawy pośmiertnej. Śmierć pracownika nastąpiła bowiem w okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przyznanego jeszcze w okresie zatrudnienia.

UZASADNIENIE

Prawo do odprawy pośmiertnej powstaje z chwilą śmierci pracownika w trakcie trwania stosunku pracy oraz po ustaniu stosunku pracy w okresie pobierania przez pracownika zasiłku z tytułu niezdolności do pracy.

Ustawodawca uwarunkował prawo do odprawy pośmiertnej w razie śmierci po rozwiązaniu stosunku pracy z pracownikiem, jeśli śmierć nastąpi w czasie pobierania zasiłku z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą(art. 93 § 1 Kodeksu pracy). Użycie przez prawodawcę ogólnego sformułowania „w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby” oznacza, że intencją było ustanowienie prawa do tej odprawy bez względu na to, z jakiego rodzaju zaopatrzenia chorobowego pracownik korzystał w chwili śmierci.

Przepisy nie określają żadnego okresu od rozwiązania stosunku pracy, po upływie którego rodzinie zmarłego pracownika nie przysługiwałoby już prawo do tej odprawy. Nie wskazano również wprost, że śmierć musi nastąpić w okresie pobierania zasiłku chorobowego, lecz zasiłku z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą. Świadczenie rehabilitacyjne jest rodzajem świadczenia pieniężnego z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przewiduje następujące rodzaje świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby pracownika: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne i zasiłek wyrównawczy (art. 2 ustawy zasiłkowej).

Pracownik po rozwiązaniu stosunku pracy może otrzymywać zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne. Należy zatem stwierdzić, że prawo do odprawy pośmiertnej przysługuje rodzinie pracownika, który zmarł w okresie pobierania któregokolwiek z tych świadczeń po rozwiązaniu stosunku pracy.

Mimo że Kodeks pracy nie rozstrzyga, co należy rozumieć przez pojęcie zasiłku, to jednak pomocne w tym zakresie mogą być zapisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Na potrzeby tej ustawy przyjęto bowiem, że przez pojęcie zasiłku należy rozumieć zarówno zasiłki, jak i świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego oraz ubezpieczenia wypadkowego. W związku z powyższym zasadne jest przyjęcie, że w kodeksowym pojęciu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby również mieszczą się te dwa świadczenia. Oznacza to, że prawo do odprawy pośmiertnej powstaje także po stronie rodziny Państwa pracownika, który zmarł w trakcie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego po rozwiązaniu stosunku pracy.

reklama

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Karol Grymuła

Ekspert w zakresie kredytów mieszkaniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »