| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Skutki nadpłaty i niedopłaty wynagrodzenia

Skutki nadpłaty i niedopłaty wynagrodzenia

Nadpłata i niedopłata wynagrodzenia powodują po stronie pracodawcy określone obowiązki. W przypadku niedopłaty powinien on jak najszybciej uzupełnić brakującą sumę.

Potrącenia dobrowolne także nie są nieograniczone. Wolna od potrąceń jest co najmniej kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy (art. 871 § 1 k.p.). W związku z tym może się okazać, że nawet mimo zgody pracownika jednorazowo nie będzie można odzyskać całej nadpłaconej sumy. Szczególnie w przypadku dużych nadpłat lub niskiej pensji pracownika.

Przykład

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 1500 zł brutto. W lutym w wyniku błędu otrzymał pensję w wysokości 3000 zł. Wyraził zgodę na piśmie o potrącenie różnicy z jego pensji. Niemniej jednak pracodawca nie będzie mógł w jednym miesiącu potrącić całej nadpłaconej kwoty, tj. 1500 zł, gdyż w takiej sytuacji pozbawiłby pracownika minimalnej kwoty wynagrodzenia.

WAŻNE!

Pracodawca może nadpłaconą kwotę potrącać w ratach. Niemniej jednak również na takie działanie musi mieć zgodę pracownika.

Jeżeli pracownik nie zgadza się dobrowolnie na zwrot nadpłaconej sumy, pracodawca może wytoczyć pracownikowi powództwo cywilne o bezpodstawne wzbogacenie się. Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, jest zobowiązany do jej zwrotu (art. 405 k.c.). Świadczenie będzie nienależne, jeżeli pracodawca nie był zobowiązany do jego świadczenia lub nie był zobowiązany względem osoby, której to świadczenie spełnił (art. 410 k.c.).

Niemniej z prośbą zwrotu nadpłaty trzeba się pospieszyć. Obowiązek zwrotu wygasa, jeżeli pracownik nadpłaconą kwotę zużyje lub utraci w taki sposób, że nie będzie już wzbogacony, jednak wyzbywając się tej korzyści, powinien liczyć się z obowiązkiem jej zwrotu (art. 409 k.c.).

W przypadku powództwa cywilnego należy pamiętać, że jest ono płatne. Przed jego wytoczeniem warto się więc zastanowić, czy pracodawcy „opłaca się” takie posunięcie.

Podstawa prawna:

  • art. 22, 28 § 3, art. 55 § 11, art. 80, 84, 87 § 1, art. 871, art. 91, art. 282 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy,
  • art. 405, 409, 410 Kodeksu cywilnego,
  • wyrok Sądu Najwyższego z 7 sierpnia 2001 r. (I PKN 408/00, OSNP 2003/13/305).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch – Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK