| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Skutki nadpłaty i niedopłaty wynagrodzenia

Skutki nadpłaty i niedopłaty wynagrodzenia

Nadpłata i niedopłata wynagrodzenia powodują po stronie pracodawcy określone obowiązki. W przypadku niedopłaty powinien on jak najszybciej uzupełnić brakującą sumę.

Nadpłata wynagrodzenia

W przypadku omyłkowej wypłaty wynagrodzenia w zawyżonej kwocie działania pracodawcy powinny być inne. Uznaje się, że co do zasady to pracodawca ponosi odpowiedzialność za obliczenie i wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia. W związku z tym pracownik „ma prawo uważać, że świadczenie wypłacane przez pracodawcę posługującego się wyspecjalizowanymi służbami jest zasadne i zgodne z prawem, a więc nie musi liczyć się z obowiązkiem jego zwrotu” (wyrok SN z 7 sierpnia 2001 r., I PKN 408/00).

Przykład

Pracownik jest wynagradzany stawką godzinową w wysokości 24 zł. W styczniu 2010 r. pracował przez 8 godzin w nadgodzinach, za które pracodawca powinien wypłacić mu wynagrodzenie z 50% dodatkiem. W związku z tym wynagrodzenie pracownika za styczeń powinno wynosić 4128 zł:

24 zł x 160 (liczba godzin do przepracowania w styczniu 2010 r.) = 3840 zł,

24 zł x 8 (liczba nadgodzin) = 192 zł,

(24 x 50%) x 8 = 96 zł (dodatek za przepracowane nadgodziny),

3840 zł + 192 zł + 96 zł = 4128 zł.

W wyniku błędu wszystkie nadgodziny pracownikowi policzono z dodatkiem 100%. W związku z tym pracownik otrzymał wynagrodzenie w wysokości 4224 zł:

3840 zł + 192 zł + 192 zł = 4224 zł

Pracownik otrzymał nadpłatę w wysokości 96 zł. Ma on prawo przypuszczać, że w styczniu właśnie tyle wyniosła jego pensja.

W przypadku nadpłaty wynagrodzenia pracodawca nie może samowolnie potrącić jej pracownikowi z wynagrodzenia w kolejnym miesiącu.

Potrąceń z wynagrodzenia można bowiem dokonywać tylko w ściśle określonych przypadkach i żaden z nich nie jest związany z omyłkową nadpłatą wynagrodzenia, a są to:

  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
  • kary pieniężne z art. 108 k.p.

Na podstawie Kodeksu pracy wszelkie inne potrącenia niż opisane w art. 87 k.p. muszą być uzgodnione z pracownikiem (art. 91 § 1 k.p.). W związku z tym, jeżeli pracownik otrzyma za wysoką pensję, na potrącenie różnicy z następnej pensji trzeba uzyskać zgodę podwładnego. Najlepiej jest uzyskać ją jeszcze przed wypłatą kolejnej pensji.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK