| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Skutki nadpłaty i niedopłaty wynagrodzenia

Skutki nadpłaty i niedopłaty wynagrodzenia

Nadpłata i niedopłata wynagrodzenia powodują po stronie pracodawcy określone obowiązki. W przypadku niedopłaty powinien on jak najszybciej uzupełnić brakującą sumę.

Nadpłata wynagrodzenia

W przypadku omyłkowej wypłaty wynagrodzenia w zawyżonej kwocie działania pracodawcy powinny być inne. Uznaje się, że co do zasady to pracodawca ponosi odpowiedzialność za obliczenie i wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia. W związku z tym pracownik „ma prawo uważać, że świadczenie wypłacane przez pracodawcę posługującego się wyspecjalizowanymi służbami jest zasadne i zgodne z prawem, a więc nie musi liczyć się z obowiązkiem jego zwrotu” (wyrok SN z 7 sierpnia 2001 r., I PKN 408/00).

Przykład

Pracownik jest wynagradzany stawką godzinową w wysokości 24 zł. W styczniu 2010 r. pracował przez 8 godzin w nadgodzinach, za które pracodawca powinien wypłacić mu wynagrodzenie z 50% dodatkiem. W związku z tym wynagrodzenie pracownika za styczeń powinno wynosić 4128 zł:

24 zł x 160 (liczba godzin do przepracowania w styczniu 2010 r.) = 3840 zł,

24 zł x 8 (liczba nadgodzin) = 192 zł,

(24 x 50%) x 8 = 96 zł (dodatek za przepracowane nadgodziny),

3840 zł + 192 zł + 96 zł = 4128 zł.

W wyniku błędu wszystkie nadgodziny pracownikowi policzono z dodatkiem 100%. W związku z tym pracownik otrzymał wynagrodzenie w wysokości 4224 zł:

3840 zł + 192 zł + 192 zł = 4224 zł

Pracownik otrzymał nadpłatę w wysokości 96 zł. Ma on prawo przypuszczać, że w styczniu właśnie tyle wyniosła jego pensja.

W przypadku nadpłaty wynagrodzenia pracodawca nie może samowolnie potrącić jej pracownikowi z wynagrodzenia w kolejnym miesiącu.

Potrąceń z wynagrodzenia można bowiem dokonywać tylko w ściśle określonych przypadkach i żaden z nich nie jest związany z omyłkową nadpłatą wynagrodzenia, a są to:

  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
  • kary pieniężne z art. 108 k.p.

Na podstawie Kodeksu pracy wszelkie inne potrącenia niż opisane w art. 87 k.p. muszą być uzgodnione z pracownikiem (art. 91 § 1 k.p.). W związku z tym, jeżeli pracownik otrzyma za wysoką pensję, na potrącenie różnicy z następnej pensji trzeba uzyskać zgodę podwładnego. Najlepiej jest uzyskać ją jeszcze przed wypłatą kolejnej pensji.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Mandecki

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK