| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Czy pracownik może zrezygnować z części wynagrodzenia

Czy pracownik może zrezygnować z części wynagrodzenia

Wynagrodzenie kierownika sekcji sprzedaży składa się z pensji zasadniczej, premii prowizyjnej i dodatku funkcyjnego. W grudniu 2009 r. kierownik przebywał 18 dni na zwolnieniu lekarskim, a pracę wykonywał za niego jego zastępca, który nie ma dodatku funkcyjnego. Kierownik napisał oświadczenie, że kierując się zasadami współżycia społecznego przekazuje zastępcy część swojego dodatku funkcyjnego za czas zwolnienia lekarskiego. Czy oświadczenie kierownika jest dla nas wiążące i czy możemy podzielić dodatek funkcyjny na dwóch pracowników?

Nie mogą Państwo podzielić dodatku funkcyjnego na dwie osoby. Złożone przez kierownika oświadczenie w sprawie przekazania za okres jego choroby dodatku funkcyjnego innemu pracownikowi nie jest dla Państwa wiążące. Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia (nawet w najmniejszej części) ani przenieść swojego prawa do wynagrodzenia na inną osobę.

UZASADNIENIE

Gdyby w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania lub w umowie o pracę Państwa pracownika był zapis, że dodatek funkcyjny jest pomniejszany za czas niezdolności do pracy w sposób proporcjonalny, to nie przysługiwałby on pracownikowi za czas choroby. Jeżeli natomiast z wewnątrzzakładowych przepisów lub z umowy o pracę wynika, że dodatek funkcyjny jest wypłacany również w czasie choroby, to bezwzględnie muszą go Państwo wypłacić pracownikowi. Pracownik nie ma w tym przypadku możliwości przekazania części dodatku innemu pracownikowi, który zastępował go w czasie choroby. Konsekwencją złożonego oświadczenia przez kierownika jest nieważność tej czynności z mocy prawa (art. 18 § 2 Kodeksu pracy).

Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia i nie może się tego prawa zrzec (art. 84 Kodeksu pracy). Nie ma tu znaczenia fakt, że jest to dodatek funkcyjny, a nie np. wynagrodzenie zasadnicze. Zakaz zrzeczenia się prawa do wynagrodzenia dotyczy całego wynagrodzenia, a więc także poszczególnych jego składników. Oprócz wynagrodzenia za pracę w ścisłym znaczeniu, ochronie podlegają również inne należności przysługujące pracownikowi na podstawie przepisów prawa pracy, takie jak: odprawa emerytalna lub rentowa, nagroda jubileuszowa, dodatek stażowy, ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Zakaz ten ma charakter bezwzględny i obejmuje zrzeczenie się prawa do wynagrodzenia za pracę w drodze wszelkich oświadczeń woli pracownika, w tym również w drodze ugody sądowej.

WAŻNE!

Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia zarówno w całości, jak i w części.

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 30 grudnia 1986 r. (III PZP 42/86, OSNC 8/1987/106), wynagrodzenie jest to świadczenie konieczne o charakterze przysparzająco-majątkowym, które pracodawca ma obowiązek wypłacać okresowo pracownikowi w zamian za wykonaną pracę, świadczoną w ramach stosunku pracy, odpowiednio do jej rodzaju i ilości.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Accace Poland

Accace wywodzi się z Europy Środkowo-Wschodniej. Naszymi założycielami są przedsiębiorcy, którzy podjęli się zaoferowania klientom usług najwyższej jakości, w rozsądnych cenach, wykonywanych przez wykwalifikowanych profesjonalistów. Przez lata Accace stał się jedną z najbardziej dynamicznych firm outsourcingowych i doradczych w regionie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »