| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Czy pracownik może zrezygnować z części wynagrodzenia

Czy pracownik może zrezygnować z części wynagrodzenia

Wynagrodzenie kierownika sekcji sprzedaży składa się z pensji zasadniczej, premii prowizyjnej i dodatku funkcyjnego. W grudniu 2009 r. kierownik przebywał 18 dni na zwolnieniu lekarskim, a pracę wykonywał za niego jego zastępca, który nie ma dodatku funkcyjnego. Kierownik napisał oświadczenie, że kierując się zasadami współżycia społecznego przekazuje zastępcy część swojego dodatku funkcyjnego za czas zwolnienia lekarskiego. Czy oświadczenie kierownika jest dla nas wiążące i czy możemy podzielić dodatek funkcyjny na dwóch pracowników?

Ze względu na istotę wynagrodzenia, została wprowadzona szczególna ochrona przed jego utratą, bezprawnym obniżeniem lub nieterminową wypłatą. Praca, która jest wykonywana na podstawie stosunku pracy, musi być wynagradzana. Pracownik nie ma prawa do skutecznego zrezygnowania z wynagrodzenia i nie może przenieść uprawnienia do wynagrodzenia na inną osobę (art. 84 Kodeksu pracy). Pracownik nie może więc zastrzec w umowie o pracę, że będzie świadczył pracę bez wynagrodzenia, ponieważ takie zastrzeżenie nie wywoła żadnych skutków prawnych.

Pracownik może jednak swobodnie dysponować otrzymanym wynagrodzeniem. Może zatem wypłacone mu wynagrodzenie przeznaczyć nie tylko na zaspokojenie potrzeb swoich i swojej rodziny, ale także przekazać je np. dowolnej organizacji, osobie prawnej, osobie fizycznej.

Pracownik musi się natomiast zgodzić na podwyżkę wynagrodzenia.

PRZYKŁAD

Od 1 grudnia 2009 r. w zakładzie pracy, na mocy aneksów do obowiązujących umów o pracę, wszystkim pracownikom zostały podwyższone wynagrodzenia zasadnicze. Jeden z pracowników nie wyraził zgody na podwyżkę i nie podpisał aneksu, ponieważ w jego sytuacji podwyżka spowodowałaby wejście do wyższego progu podatkowego. Zakład pracy nie mógł więc podwyższyć wynagrodzenia temu pracownikowi bez jego zgody od 1 grudnia 2009 r.

Pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie w terminie ustalonym w zakładzie pracy.

PRZYKŁAD

W regulaminie pracy jako dzień wypłaty wynagrodzeń ustalono 5. dzień każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Księgowa przelała na konto bankowe pracownika jego wynagrodzenie 4 stycznia 2010 r. Na koncie pracownika pieniądze znalazły się 6 stycznia. Księgowa przekazała pracownikowi wynagrodzenie z opóźnieniem i naraziła się na zarzut łamania prawa i wypłatę odsetek z tytułu nieterminowego przekazania wynagrodzenia na konto pracownika.

Podstawa prawna:

  • art. 84, art. 85 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Należność zagwarantowana w umowie o pracę, niemająca swojego odpowiednika w przepisach prawa pracy i niebędąca wynagrodzeniem za pracę ani niespełniająca podobnej funkcji, nie mieści się w tak rozumianym przedmiocie ochrony. (Wyrok Sądu Najwyższego z 20 czerwca 2006 r., II PK 317/05, OSNP 2007, nr 13-14, poz. 185)
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

EurActiv.pl

Portal informacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »