| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia

Ochrona wynagrodzenia

Wynagrodzenie jest jedną z najbardziej chronionych instytucji w prawie pracy ze względu na spełnianie dwóch ważnych funkcji. Po pierwsze wynagrodzenie służy zaspokojeniu potrzeb życiowych pracownika i jego rodziny, po drugie motywuje pracownika do efektywnej i wydajnej pracy.

Dlatego właśnie przepisy prawa pracy mówią m.in. o tym, że nie można zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść go na inną osobę. Praca jest bowiem świadczeniem osobistym pracownika, za które tylko on może otrzymać wynagrodzenie.

Również wypłata wynagrodzenia jest obwarowana zakazami i nakazami. Jednym z nich jest wskazanie przez ustawodawcę terminu, maksymalnie miesięcznego na regulowanie kwestii finansowych z pracownikiem. Termin wypłaty powinien być z góry ustalony i stały, podobnie jak czas i miejsce wypłaty. A jeśli wypłacanie wynagrodzenia odbywa się z dołu i ustalono wypłacanie raz w miesiącu, to nie może być ono wypłacone później niż maksymalnie do 10. dnia następnego miesiąca kalendarzowego. Bywa również tak, że dzień wypłaty wypada w dzień wolny od pracy. Należy wtedy dokonać jej na rzecz pracownika w dniu poprzedzającym dzień wypłaty. Jeśli natomiast pracownikowi przysługują składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż jeden miesiąc, wypłaca się je z dołu.

Wart podkreślenia jest obowiązek pracodawcy, który dotyczy udostępniania do wglądu pracownika dokumentów, na podstawie których nastąpiło obliczenie jego wynagrodzenia.

Jednym z ważniejszych punktów ochrony wynagrodzenia jest fakt otrzymywania go w formie pieniężnej. Istnieje możliwość częściowej wypłaty wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna, ale tylko wtedy, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy. Pracownik określa na piśmie, jak woli otrzymać wynagrodzenie, czy do rąk własnych czy przelewem na konto. Obecnie druga możliwość jest powszechnie stosowaną praktyką wśród pracowników i pracodawców.

Do przepisów chroniących wynagrodzenie można zaliczyć te mówiące o maksymalnych kwotach potrąceń oraz kolejności i wadze potrąceń. Wskazane zostały również kwoty wolne od potrąceń oraz zasady potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych. Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty wolne od potrąceń ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Ważną kwestią, którą należy podkreślić przy przepisach regulujących ochronę wynagrodzenia i potrąceniach, jest to, że aby w ogóle dokonać potrąceń innych niż wymienione w art. 87 § 1 i 7 Kodeksu pracy, należy mieć zgodę pracownika wyrażoną na piśmie.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK