| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Czy można z pensji pracownika potrącić pomyłkowo nadpłacone wynagrodzenie za poprzedni miesiąc

Czy można z pensji pracownika potrącić pomyłkowo nadpłacone wynagrodzenie za poprzedni miesiąc

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie stałe oraz regularnie dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. To drugie świadczenie jest wypłacane w różnej wysokości. Za ostatni miesiąc pracownik powinien otrzymać z tego tytułu 340 zł, ale na skutek pomyłki otrzymał 450 zł. Czy różnicę między należnym a otrzymanym wynagrodzeniem możemy potrącić z następnego wynagrodzenia pracownika?

Wypłata zawyżonego wynagrodzenia nie upoważnia Państwa do potrącenia nadwyżki z kolejnej pensji pracownika. Pracownik uzyskał wynagrodzenie pozostając w przekonaniu, że zostało mu ono wypłacone w należnej wysokości. Jest to zatem bezpodstawne wzbogacenie w dobrej wierze. W przypadku, gdy pracownik nie wyraża zgody na potrącenie, zwrotu nadpłaconego wynagrodzenia można domagać się jedynie na drodze sądowej i tylko wówczas, gdy pracownik jeszcze tę kwotę posiada.

UZASADNIENIE

W przedstawionej przez Państwa sytuacji zastosowanie mają przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Na ich podstawie można zażądać od pracownika zwrotu uzyskanych bez podstawy prawnej korzyści (czyli nienależnie otrzymanego świadczenia). Jednak roszczenie to nie obejmuje prawa do żądania odsetek od tej kwoty, ani tym bardziej pokrycia szkody powstałej z tego powodu w majątku pracodawcy.

Obowiązek zwrotu nadpłaty wygasa, jeśli ten, kto uzyskał korzyść (w tym przypadku pracownik), zużył lub utracił tę korzyść (nadpłatę) w taki sposób, że nie jest już wzbogacony, chyba że w chwili wydawania tej sumy powinien się liczyć z obowiązkiem zwrotu (np. otrzymał od pracodawcy informację o wystąpieniu wątpliwości co do wysokości wypłaconej kwoty).

Zatem szczególne znaczenie ma występowanie po stronie pracownika dobrej lub złej wiary w odniesieniu do wypłaconej sumy. Ważne jest, czy pracownik miał wiedzę (lub chociażby podejrzenie), że wynagrodzenie, które otrzymał, nie przysługuje mu w wypłaconej wysokości w chwili, gdy je otrzymał. Taką wiedzę pracownika można uprawdopodobnić zwłaszcza wówczas, gdy nadpłata była znaczna.

Państwa pracownik poza stałą pensją miesięczną otrzymuje w różnej wysokości dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. Jego wysokość jest uzależniona od liczby przepracowanych w danym miesiącu godzin nadliczbowych, okresów, w jakich przypadały (dni wolne, pora nocna itp.), wymiaru czasu pracy w danym miesiącu. Wysokość tego dodatkowego wynagrodzenia zawsze wymaga wyliczenia, niekiedy o dość dużym stopniu trudności. Powoduje to, że pracownikowi nie można przypisać automatycznie złej wiary w sytuacji, w której otrzymał wynagrodzenie jedynie częściowo wyższe od należnego.

Sprawami związanymi z naliczeniem, wypłatą itp. działaniami związanymi z wynagrodzeniem zajmują się wyspecjalizowane służby księgowe (składające się z pracowników danej firmy lub firm, osób zewnętrznych). Osoby te ponoszą odpowiedzialność (wobec pracodawcy, zleceniodawcy) za prawidłowy przebieg wypłaty, naliczenie i odprowadzenie obciążeń publicznoprawnych (ZUS, zaliczka na podatek dochodowy itp.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK