| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Czy wynagrodzenie pracownika można wypłacić jego żonie

Czy wynagrodzenie pracownika można wypłacić jego żonie

W dniu wypłaty wynagrodzenia do kasy w naszej firmie przyszła żona jednego z pracowników z zamiarem pobrania za męża pensji. Tłumaczyła, że mąż nie płaci na utrzymanie dwojga ich dzieci. Z uwagi na to, że nie posiadała żadnego upoważnienia, a pracownik był tego dnia w pracy i mógł osobiście odebrać należne mu pieniądze, niczego jej nie wypłaciliśmy. Czy postąpiliśmy słusznie?

Czasami zachodzą okoliczności, w których z różnych przyczyn pracownik nie jest w stanie odebrać wynagrodzenia osobiście (gdy nie jest ono przelewane na rachunek bankowy). Dotyczy to takich przejściowych sytuacji, jak np. choroba, czasowy wyjazd do innej miejscowości, konieczność sprawowania opieki nad chorym dzieckiem. Wówczas drugi małżonek może bez pełnomocnictwa pobierać wynagrodzenie, chyba że sprzeciwia się temu małżonek. Pracodawca musi jednak być o tym sprzeciwie powiadomiony (art. 29 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Warto wspomnieć, że niektórzy pracodawcy wymagają udzielania zgody na odbiór wynagrodzenia przez współmałżonka w formie aktu notarialnego. Stawianie tego typu wymagań jest jednak niedozwolone.

Pracodawca ma również obowiązek wypłacić świadczenia ze stosunku pracy żonie pracownika (lub innym osobom uprawnionym do uzyskania po zatrudnionym renty rodzinnej w myśl ustawy o emeryturach i rentach z FUS) w przypadku śmierci tego pracownika. W takim przypadku nie ma konieczności przeprowadzenia formalnego postępowania spadkowego.

Podstawa prawna:

  • art. 631 § 2, art. 80, art. 84, art. 86 § 3 Kodeksu pracy,
  • art. 28, art. 29 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Rorbach

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »