| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Jak dokonać potrąceń komorniczych w przypadku kilku wypłat w miesiącu

Jak dokonać potrąceń komorniczych w przypadku kilku wypłat w miesiącu

Pracownik ma potrącenia komornicze z innych tytułów niż alimenty. Potrącamy mu z pensji 28. dnia każdego miesiąca dozwolone 50% wynagrodzenia. Ponadto dokonujemy potrąceń także z innych świadczeń, jakie otrzymuje pracownik, np. premii, nagród, „trzynastki” itp. Pozostałe świadczenia są wypłacane już po wypłacie pensji, np. piątego dnia następnego miesiąca. Dokonujemy wówczas potrąceń nawet kilka razy w miesiącu w zależności od liczby wypłaconych świadczeń. Czy postępujemy prawidłowo? Pracownik twierdzi, że potrąceń z wynagrodzenia dokonuje się raz w miesiącu łącznie ze wszystkich składników wynagrodzenia, co wynika jego zdaniem z art. 87 § 8 Kodeksu pracy.

W ten sposób została zachowana zarówno kwota wolna od potrąceń (wynagrodzenie minimalne netto), jak i maksymalna część wynagrodzenia za kwiecień (50% wynagrodzenia netto), jaką można oddać komornikowi.

PRZYKŁAD

Pracownik nabył prawo do „trzynastki” w wysokości 1836 zł. Wypłata nastąpiła 10 marca. Wynagrodzenie za pracę wynosi 1800 zł. Do tego dochodzi dodatek stażowy 300 zł. Składniki te są płatne zawsze z końcem każdego miesiąca. Koszty uzyskania wynoszą 111,25 zł, jest również stosowana kwota wolna od podatku (46,33 zł). Pensja pracownika jest zajęta przez komornika (niespłacony kredyt). Po potrąceniu z „trzynastki” składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy kwota netto dodatkowego wynagrodzenia rocznego wyniosła 1345,70 zł (przy wyliczeniu zaliczki od „trzynastki” uwzględniono koszty oraz kwotę wolną od podatku). Jednak do ręki pracownik otrzyma kwotę minimalnego wynagrodzenia netto jako kwotę wolną od potrąceń, czyli 954,96 zł. Reszta, tj. 390,74 zł, jest przeznaczona dla komornika.

Na koniec miesiąca pracodawca oblicza wynagrodzenie za pracę wraz z dodatkiem, łącznie 2100 zł. Przy obliczaniu kwoty netto musi pamiętać, że w danym miesiącu tylko raz można odliczyć koszty uzyskania przychodów oraz kwotę wolną w podatku.

Wynagrodzenie netto wyniosło 1463 zł. Razem wynagrodzenie za marzec: 1345,70 zł + 1463 zł = 2808,70 zł. Połowa tego wynagrodzenia (granica potrąceń) to 1404,35 zł. Pracownikowi trzeba więc wypłacić wynagrodzenie w wysokości 449,39 zł (1404,35 zł – 954,96 zł), a resztę, tj. 1013,61 zł, przekazać na pokrycie długu kredytowego. Zarówno kwota wolna od potrąceń, jak i dopuszczalna granica potrąceń zostały zachowane.

Podstawa prawna

  • art. 87, art. 871 Kodeksu pracy.
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie kadr i płac

Źródło:

INFOR
PIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Drożdżal

Wieloletni skarbnik w jednostce samorządowej; trener szkoleń dla organizacji pozarządowych i jednostek administracji publicznej; ma wieloletnie doświadczenie szkoleniowe w zakresie: budżetu jst i budżetów zadaniowych, dochodów i wydatków jst, współpracy jst z organizacjami pozarządowymi, współpracy gmin z sołectwami, rachunkowości projektów finansowanych ze środków UE oraz innych źródeł zagranicznych, budżetowania oraz ewaluacji i wprowadzania zmian w organizacji, planowaniu, komunikacji, motywacji, budowaniu zespołu oraz animacji środowisk lokalnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK