| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Jak dokonać potrąceń komorniczych w przypadku kilku wypłat w miesiącu

Jak dokonać potrąceń komorniczych w przypadku kilku wypłat w miesiącu

Pracownik ma potrącenia komornicze z innych tytułów niż alimenty. Potrącamy mu z pensji 28. dnia każdego miesiąca dozwolone 50% wynagrodzenia. Ponadto dokonujemy potrąceń także z innych świadczeń, jakie otrzymuje pracownik, np. premii, nagród, „trzynastki” itp. Pozostałe świadczenia są wypłacane już po wypłacie pensji, np. piątego dnia następnego miesiąca. Dokonujemy wówczas potrąceń nawet kilka razy w miesiącu w zależności od liczby wypłaconych świadczeń. Czy postępujemy prawidłowo? Pracownik twierdzi, że potrąceń z wynagrodzenia dokonuje się raz w miesiącu łącznie ze wszystkich składników wynagrodzenia, co wynika jego zdaniem z art. 87 § 8 Kodeksu pracy.

Wynagrodzenie roczne, zwane potocznie trzynastką, jest dodatkowym składnikiem wynagrodzenia. Oznacza to, że ustalając kwotę potrącenia komorniczego z wynagrodzenia należy zsumować wynagrodzenie zwykłe z „trzynastką” i zastosować reguły dotyczące potrąceń (przykład poniżej). Trzeba jednak pamiętać, że dodatkowe wynagrodzenie roczne podlega egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości (art. 87 § 5 Kodeksu pracy). W przypadku zaspokajania innych świadczeń z „trzynastki” należy zastosować ogólnie obowiązujące zasady potrąceń.

WAŻNE!

W przypadku kilku terminów wypłat różnych składników płacowych – zarówno za okresy miesięczne, jak i za okresy dłuższe niż jeden miesiąc – każdy z tych składników wynagrodzenia można uszczuplić na rzecz komornika, ale trzeba wyznaczyć granicę potrąceń i kwotę wolną zliczając wszystkie składniki wynagrodzenia.

PRZYKŁAD

Stosownie do postanowień regulaminu pracy, miesięczne wynagrodzenia za pracę są wypłacane 25. dnia danego miesiąca. Pracownik ma zajęcie komornicze niealimentacyjne w wysokości 8000 zł. Jego wynagrodzenie zasadnicze wynosi 2500 zł brutto, 1808,10 zł netto. Oprócz tego, otrzymuje prowizje od sprzedaży, z tym że za dany miesiąc są one wypłacane dopiero 10. dnia kolejnego miesiąca. Prowizję za kwiecień pracownik otrzymał 10 maja. Wynosi ona 550 zł brutto.

Pracodawca powinien dokonać potrącenia na rzecz komornika w następujący sposób:

 25 kwietnia wypłacić pracownikowi kwotę minimalnego wynagrodzenia netto w wysokości 954,96 zł, gdyż jest to kwota wolna od potrąceń, a resztę, tj. 853,14 zł (1808,10 zł – 954,96 zł) przesłać komornikowi,

 w maju – prowizję po odjęciu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy należy zsumować z wynagrodzeniem, aby ustalić granicę zajęcia, czyli połowę łącznego wynagrodzenia za kwiecień:

– prowizja netto wynosi 382,89 zł (po potrąceniu składek ZUS i zaliczki na podatek wyliczonej bez kosztów uzyskania przychodów i kwoty wolnej od podatku, gdyż będą one zastosowane przy obliczaniu wynagrodzenia zasadniczego za pracę w maju),

– razem wynagrodzenie za kwiecień: 1808,10 zł + 382,89 zł = 2190,99 zł,

– połowa tego wynagrodzenia (granica potrąceń) to 1095,50 zł.

Z prowizji pracownikowi trzeba wypłacić różnicę w wysokości 140,54 zł (1095,50 zł – 954,96 zł), a resztę prowizji, tj. 242,35 zł przekazać na pokrycie należności komorniczej.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Łątkowski

Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK