| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Czy można potrącić z wynagrodzenia pracownika nienależnie wypłacony dodatek bez jego zgody

Czy można potrącić z wynagrodzenia pracownika nienależnie wypłacony dodatek bez jego zgody

Pracuję w urzędzie gminy na stanowisku sekretarki. W styczniu br. będę miała 5-letni okres zatrudnienia i z tego tytułu gmina powinna wypłacić mi dodatek stażowy. Dodatek ten otrzymałam już w listopadzie i w grudniu ubiegłego roku, gdyż kadrowa błędnie ustaliła mój staż pracy. Czy w lutym pracodawca może mi potrącić nienależny dodatek za 2 miesiące?

Pracodawca nie może potrącić z wynagrodzenia za pracę nienależnie wypłaconego dodatku za wysługę lat za okres od 1 listopada 2008 r. (art. 87 k.p.). Pracodawca mógł nadpłaconą kwotę odliczyć tylko w najbliższym terminie wypłaty, przypadającym bezpośrednio po bezzasadnej wypłacie. Powyższe stanowisko potwierdza wyrok Sądu Najwyższego z 4 października 1994 r. (I PRN 71/94, OSNP 1995/7/89). W tym przypadku możliwe byłoby dokonanie odliczenia bez zgody pracownika. Natomiast gdy minął już najbliższy termin płatności, to nienależnie wypłacone wynagrodzenie może być potrącone wyłącznie za zgodą pracownika. Jeżeli pracownik odmawia jej wyrażenia, to pracodawca może dochodzić zwrotu tego wynagrodzenia na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »