| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Jak wypłacić wynagrodzenie pracownikowi, który nie posiada konta, jeśli w układzie zbiorowym pracy jest zapis, że wynagrodzenia są przelewane na konta pracowników

Jak wypłacić wynagrodzenie pracownikowi, który nie posiada konta, jeśli w układzie zbiorowym pracy jest zapis, że wynagrodzenia są przelewane na konta pracowników

W układzie zbiorowym pracy mamy zapis, że wynagrodzenia są przelewane na konta pracowników. Jeden z pracowników nie ma konta i nie chce go założyć. Zbliża się termin wypłaty wynagrodzenia. Co w takiej sytuacji mamy zrobić? Czy możemy wstrzymać mu wypłatę do czasu, aż założy konto? Czy można takiego pracownika ukarać za brak konta? Co zrobić, gdy poda nam numer konta np. matki, ojca, żony lub innego członka rodziny, którego nie jest współwłaścicielem? Czy wtedy wynagrodzenie należy przelać na wskazane konto?

Jeśli mimo wszystko pracownik odmawia podania numeru konta (nie zakłada konta bankowego), pracodawca może rozważyć nałożenie na niego kary porządkowej upomnienia lub nagany (art. 108 § 1 Kodeksu pracy). Takie postępowanie pracownika może bowiem zostać uznane za nieprzestrzeganie ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy. Mimo to wynagrodzenie powinno zostać pracownikowi wypłacone w terminie. W żadnym przypadku brak konta bankowego względnie odmowa podania numeru konta nie mogą stanowić usprawiedliwienia dla wstrzymania wypłaty wynagrodzenia. Jeżeli nic innego nie wynika z umowy o pracę, pracodawca powinien skorzystać z innego sposobu wypłaty, np. do rąk własnych pracownika lub w formie przekazu pocztowego. W przeciwnym razie popełni wykroczenie przeciwko prawom pracownika polegające na niewypłaceniu wynagrodzenia w terminie, za które grozi kara od 1000 zł do 30 000 zł.

WAŻNE!

Brak konta nie może stanowić przeszkody w terminowej wypłacie wynagrodzenia

PRZYKŁAD

Układ zbiorowy pracy zawiera zapis, że wynagrodzenia są przekazywane na konta bankowe pracowników. Jeden z pracowników odmawia podania numeru swojego konta. Kara będzie uzasadniona dopiero w sytuacji, gdy minie termin wypłaty wynagrodzenia, a pracodawca będzie zmuszony do wypłacenia wynagrodzenia w inny sposób, niezgodny z zapisami układu zbiorowego pracy. Nałożenie na pracownika kary porządkowej przed terminem wypłaty wynagrodzenia jest bezpodstawne i niezasadne, ponieważ uwzględniając terminy dokonywania przelewów bankowych pracownik ma czas na podanie numeru konta niemal do dnia poprzedzającego dzień ustalony w przepisach wewnątrzzakładowych jako dzień wypłaty wynagrodzenia.

Gdy pracownik poda numer konta, którego nie jest właścicielem ani współwłaścicielem (np. należącego do matki, ojca, brata itp.), należy przyjąć, że przekazanie wynagrodzenia na takie konto nie będzie prawidłowe. Przepisy prawa pracy zobowiązują bowiem pracodawcę do wypłaty wynagrodzenia pracownikowi, nie zaś innej - nawet blisko spokrewnionej - osobie. Tym samym obowiązek wypłaty wynagrodzenia będzie spełniony prawidłowo jedynie wówczas, gdy pracownik jest właścicielem lub współwłaścicielem konta, np. jest to wspólne konto małżonków.

Podstawa prawna:

  • art. 86 § 2 i § 3, art. 108 § 1, art. 282 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »