| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy kwota dofinansowania wczasów pracowników z zfśs stanowi przychód pracownika

Czy kwota dofinansowania wczasów pracowników z zfśs stanowi przychód pracownika

Opłaciliśmy pracownikowi z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych tygodniowe wczasy w ośrodku wypoczynkowym - 800 zł. Czy ta kwota stanowi przychód pracownika, od której należy zapłacić składki i podatek? Jak prawidłowo rozliczyć ten wydatek?

• W związku z konstrukcją otwartego katalogu świadczeń zaliczonych do przychodów ze stosunku służbowego każda wypłata, którą otrzymuje pracownik w związku ze stosunkiem pracy, stanowi jego przychody z tego źródła, z których dochód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, chyba że są to świadczenia co prawda związane ze stosunkiem pracy, ale zwolnione od podatku na mocy odrębnego przepisu, np. zwrócone koszty przeniesienia służbowego czy zasiłków na zagospodarowanie. (Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 maja 2006 r., II FSK 758/05)

• Art. 2 pkt 1 oraz art. 8 ust. 2a ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335, nr 118, poz. 561, nr 139, poz. 647 i nr 147, poz. 686, z 1997 r. nr 82, poz. 518 i nr 121, poz. 770, z 1998 r. nr 75, poz. 486 i nr 113, poz. 717, z 2002 r. nr 135, poz. 1146, z 2003 r. nr 213, poz. 2081 oraz z 2005 r. nr 249, poz. 2104) w zakresie, w jakim przepisy te uniemożliwiają pracownikom skorzystanie z usług świadczonych przez pracodawcę na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej i sportowo-rekreacyjnej, jeśli są one świadczone poza terenem kraju, są niezgodne z art. 32 w związku z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. (Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 28 marca 2007 r., TK 40/04, OTK-A 2007/3/33)

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Andrzejewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »