| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy kwota dofinansowania wczasów pracowników z zfśs stanowi przychód pracownika

Czy kwota dofinansowania wczasów pracowników z zfśs stanowi przychód pracownika

Opłaciliśmy pracownikowi z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych tygodniowe wczasy w ośrodku wypoczynkowym - 800 zł. Czy ta kwota stanowi przychód pracownika, od której należy zapłacić składki i podatek? Jak prawidłowo rozliczyć ten wydatek?

Tabela.Świadczenia zwolnione z podatku, których źródłem finansowania jest zfśs

Wszelkie świadczenia na rzecz pracowników i członków ich rodzin, w postaci nieodpłatnego wypoczynku czy dopłat do niego, stanowią przychód ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. Kwotę 800 zł należy więc doliczyć do pozostałych składników wynagrodzenia pracownika i pobrać zaliczkę w miesiącu wypłaty pieniędzy.

PRZYKŁAD

Pracownik skorzystał z dofinansowania wczasów pod gruszą ze środków zfśs, na które wyjechał wraz z rodziną. Kwota dopłaty wyniosła 500 zł. Tylko u pracownika powstał przychód, mimo że z wypoczynku korzystała cała rodzina. Zatem to z jego bieżącego dochodu ze stosunku pracy, jako podatnika, pracodawca musi pobrać zaliczkę na podatek.

Do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika. Kosztami tymi są jednak:

• podstawowe odpisy i wpłaty na te fundusze, jeżeli obowiązek lub możliwość ich tworzenia w ciężar kosztów określają odrębne ustawy,

• odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obciążają koszty działalności pracodawcy, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek funduszu.

Zatem pracodawca, który utworzył zfśs i z jego środków pieniężnych opłacił pracownikom wczasy, nie może tych wydatków ująć po stronie kosztów, ponieważ w koszty zalicza już odpisy wpłacane na rachunek funduszu.

Podstawa prawna:

• § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.),

• art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 78, art. 23 ust. 1 pkt 7 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),

• art. 16 ust. 1 pkt 9 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.),

• art. 2 pkt 1, art. 8 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),

• art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.).

Izabela Nowacka

specjalista ds. kadr i płac

Orzecznictwo uzupełniające:

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »