| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy ze środków zfśs można dofinansować koszty udziału w pielgrzymce

Czy ze środków zfśs można dofinansować koszty udziału w pielgrzymce

Pracownik zwrócił się do nas z prośbą o dofinansowanie udziału jego i jego dzieci w pielgrzymce na Jasną Górę. Mamy wątpliwości, czy pielgrzymkę można potraktować jako wypoczynek i wypłacić dofinansowanie z funduszu socjalnego? Wypłacamy dofinansowania (z zachowaniem kryteriów socjalnych) na dzieci na podstawie dowodów poniesienia płatności za zorganizowany wypoczynek (np. kolonie, obozy), a pracownikom wypłacamy dofinansowania na wypoczynek organizowany we własnym zakresie.

Istotne jest to, że szczegółowe zasady przyznawania dopłat do wypoczynku w warunkach konkretnego zakładu określa pracodawca w regulaminie uzgodnionym ze związkami zawodowymi, a gdy one nie działają - z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów. Oznacza to, że to regulamin funduszu stanowi podstawę prawną przyznawania świadczeń socjalnych. Jego regulacje wiążą pracowników i pracodawcę. Zatem mogą Państwo dofinansować udział pracownika i jego dzieci w pielgrzymce, jeśli nie będzie to sprzeczne z zasadami przyznawania dopłat do wypoczynku określonymi w regulaminie zfśs.

Dopłata do wypoczynku pracownika podlega opodatkowaniu, ponieważ zwolnienie obejmuje jedynie świadczenia rzeczowe finansowane z zfśs. Natomiast dopłaty do wypoczynku zorganizowanego w formie wczasów, obozów, kolonii itp. dla dzieci i młodzieży do lat 18 korzystają z nielimitowanego zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych. Świadczenia finansowane z zfśs są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne bez ograniczenia kwotowego.

Podstawa prawna:

• art. 2 pkt 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),

• wyrok Trybynału Konstytucyjnego z 28 marca 2007 r., sygn. akt K 40/04 (DzU nr 69, poz. 467 i 469),

• art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),

• § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Jadwiga Stefaniak

specjalista w zakresie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Pismo "Niebieska Linia"

Dwumiesięcznik poświęcony problematyce przemocy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK