| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Prawo do dofinansowania zagranicznych form wypoczynku

Prawo do dofinansowania zagranicznych form wypoczynku

Ustawą z 28 marca 2008 r. o zmianie ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych usankcjonowano treść wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 28 marca 2007 r. (sygn. akt K 40/04). Zmieniony został niekonstytucyjny przepis ustawy o zfśs, który ograniczał możliwość dofinansowania z tego funduszu wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej i sportowo-rekreacyjnej organizowanych jedynie na terenie Polski.

Zmiana w ustawie o zfśs jest potwierdzeniem stanu prawnego, który obowiązuje od 18 kwietnia 2007 r., tj. od dnia opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego w dzienniku ustaw.

Do 17 kwietnia 2007 r. dofinansowanie na rzecz pracowników zagranicznych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej lub sportowo-rekreacyjnej nie mieściło się w pojęciu działalności socjalnej w rozumieniu ustawy o zfśs. Tym samym wydatkowanie środków z tego funduszu na dofinansowanie usług świadczonych poza terenem Polski było niezgodne z przepisami.

Trybunał Konstytucyjny uznał powyższe ograniczenie za niezgodne z Konstytucją RP. Od dnia opublikowania tego wyroku w Dzienniku Ustaw, tj. od 18 kwietnia 2007 r., przepis ustawy o zfśs stracił moc obowiązującą w tym zakresie. Oznacza to, że od tego dnia działalność socjalna, która może być realizowana przez pracodawcę ze środków zfśs, obejmuje różne formy wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej i sportowo-rekreacyjnej, organizowane zarówno na terenie Polski, jak i poza jej granicami. Uprawnienia pracowników do świadczeń z zfśs powinny być zróżnicowane jedynie w zależności od sytuacji rodzinnej, życiowej i materialnej tych osób i ich rodzin.

Ustawa z 28 marca 2008 r. o zmianie ustawy o zfśs jest wyłącznie usankcjonowaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego sprzed roku. Zmieniona nowelizacją treść art. 2 pkt 1 ustawy o zfśs obowiązuje od 4 czerwca 2008 r.

wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 18 kwietnia 2007 r. (sygn. akt K 40/04; DzU nr 69, poz. 467),

art. 2 pkt 1, art. 8 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),

ustawa z 28 marca 2008 r. o zmianie ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU nr 86, poz. 522).

Joanna Kalinowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Pismo "Niebieska Linia"

Dwumiesięcznik poświęcony problematyce przemocy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK