| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy dofinansowanie zagranicznych wczasów z zfśs jest wolne od składek

Czy dofinansowanie zagranicznych wczasów z zfśs jest wolne od składek

Pracownik, który wyjeżdża na „weekend majowy” do Kijowa, złożył wniosek o dofinansowanie wypoczynku ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W ustawie o zfśs cały czas jest zapis o możliwości dofinansowania tylko krajowego wypoczynku, mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że jest to niezgodne z Konstytucją RP. Czy w związku z brakiem zmiany ustawy, jeśli wypłacimy to dofinansowanie i nie odprowadzimy od niego składek, możemy się narazić na kary ze strony ZUS?

RADA

Jeśli wypłacą Państwo pracownikowi z zfśs dofinansowanie wypoczynku w Kijowie, dofinansowanie to będzie wolne od składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Warunkiem jest przyznanie tego świadczenia przy uwzględnieniu sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika. Zapis w ustawie o zfśs ograniczający możliwość dofinansowania do wypoczynku krajowego, nie obowiązuje od dnia opublikowania wyroku TK.

UZASADNIENIE

Trybunał Konstytucyjny uznał w wyroku z 28 marca 2007 r. (sygn. akt K 40/04), że finansowany bądź współfinansowany ze środków zfśs może być także wypoczynek za granicą. Mimo że ustawa o zfśs wymienia jako działalność socjalną tylko formy krajowego wypoczynku, to od dnia ogłoszenia wyroku TK w dzienniku ustaw (tj. od 18 kwietnia 2007 r.) można dofinansowywać również wypoczynek zagraniczny. Jeśli regulamin funduszu przewiduje dofinansowanie wypoczynku, a pracownik spełnia kryteria do jego przyznania, to nie mogą mu Państwo odmówić tego dofinansowania z powodu wypoczynku za granicą.

Świadczenia, które są wypłacane pracownikom z zfśs, są przychodami ze stosunku pracy, ale podlegają zwolnieniu ze składek na ubezpieczenia społeczne (a także na ubezpieczenie zdrowotne), pod warunkiem że zostały przyznane zgodnie z zasadami wykorzystania środków tego funduszu.

Oznacza to, że ze składek są zwolnione świadczenia sfinansowane lub dofinansowane ze środków zfśs, po spełnieniu łącznie trzech warunków:

• świadczenie wchodzi w zakres działalności socjalnej w rozumieniu ustawy o zfśs,

• pracownicy mają prawo do świadczeń z zfśs w zróżnicowanej wysokości, w zależności od sytuacji rodzinnej, życiowej i materialnej tych osób i ich rodzin,

• wypłata dofinansowania nastąpiła zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie zfśs.

Gdyby odnieść się wyłącznie do ustawy o zfśs, dofinansowanie wypoczynku zagranicznego, które nie mieści się w pojęciu działalności socjalnej określonym w tej ustawie, nie spełniałoby pierwszego warunku i podlegałoby składkom na ubezpieczenia pracownika. W tym zakresie zastosowanie ma jednak wiążący wyrok TK, wskazujący na niekonstytucyjność tego przepisu.

Oznacza to, że jeśli przyznają Państwo pracownikowi dofinansowanie do wypoczynku w Kijowie uwzględniając jego sytuację, to będzie ono zwolnione ze składek bez względu na wysokość tego dofinansowania.

Korzyści 

Świadczenia przyznane pracownikom z zfśs są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne bez ograniczenia kwotowego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK