| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy prowizję za zakup bonów towarowych można pokryć ze środków zfśs

Czy prowizję za zakup bonów towarowych można pokryć ze środków zfśs

Zamierzamy najuboższym pracownikom zakupić ze środków zfśs bony towarowe na Wielkanoc. Mamy przy ich zakupie zapłacić 1% prowizję. Czy tę prowizję można pokryć ze środków zfśs?

Prowizja, co do zasady, jest wynagrodzeniem otrzymywanym za pośrednictwo w transakcji handlowej, z reguły stanowiącym pewien umówiony procent wartości transakcji. W przypadku bonów towarowych finansowanych ze środków zfśs jako świadczeń socjalnych, prowizja należna sprzedającemu jest kosztem dodatkowym, niewłączonym w wartość samego bonu - czyli świadczenia, które trafia do pracowników i innych osób uprawnionych. W związku z tym nie ma podstaw do obciążania nią zfśs. Jako koszt udostępnienia świadczenia - materialnej pomocy w formie rzeczowej - powinna być sfinansowana ze środków bieżących pracodawcy.

Organy skarbowe, zajmując stanowisko w sprawie stosowania przepisów podatkowych odnoszących się do charakteru wszelkiego rodzaju prowizji towarzyszących operacjom finansowym, wyrażają przeważnie pogląd, że jest ona także kosztem podatkowym, jeśli jej poniesienie jest konieczne i warunkuje przeprowadzenie transakcji (np. prowizje od kredytów bankowych).

W przedstawionej sytuacji powinni się Państwo zastanowić nad wyborem innego oferenta znaków legitymacyjnych (bonów, talonów, kuponów), który nie pobiera od nich prowizji. Na rynku tych usług funkcjonują bowiem firmy, które od kupującego bony, talony nie pobierają dodatkowych opłat.

• art. 2 pkt 1, art. 10 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.).

Jadwiga Stefaniak

specjalista w zakresie zfśs

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Andrzejewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »