| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy należy wypłacić świadczenie urlopowe

Czy należy wypłacić świadczenie urlopowe

Nasz pracownik złożył wniosek o wypłatę świadczenia urlopowego na początku stycznia (będzie przebywał na urlopie od 14 do 25 stycznia 2008 r.). Czy mamy obowiązek wypłacić mu świadczenie, skoro chcemy w tym roku zrezygnować z wypłaty świadczeń urlopowych (do końca stycznia przekażemy pracownikom stosowną informację)?

RADA

Powinni Państwo wypłacić pracownikowi świadczenie urlopowe w dotychczas wypłacanej wysokości.

UZASADNIENIE

Ustawa określa graniczny termin wypłaty świadczenia urlopowego - najpóźniej ostatniego dnia przed rozpoczęciem 14-dniowego wypoczynku urlopowego. Oznacza to, że świadczenie może być wypłacone wcześniej. Jeśli więc pracownik wystąpi o wcześniejszą wypłatę świadczenia - jeszcze przed 14 stycznia i rozpoczęciem urlopu oraz przed ogłoszeniem przez pracodawcę decyzji o rezygnacji z tworzenia zfśs i wypłacania świadczenia urlopowego - to należy mu je wypłacić w wysokości obowiązującej u pracodawcy (nie większej niż odpis podstawowy na zfśs za rok poprzedni, tj. 804,60 zł dla pełnego etatu i zatrudnienia w tzw. normalnych warunkach - odpis na 2008 r. nie jest jeszcze znany). Decyzja o rezygnacji z wypłaty świadczeń urlopowych jest skuteczna tylko wobec pracowników uprzednio o niej poinformowanych. Warunek ten nie został spełniony w stosunku do tego pracownika. Powinien więc otrzymać świadczenie urlopowe. Na dzień nabycia prawa do świadczenia (przeddzień urlopu) spełnia bowiem wszystkie warunki do jego uzyskania.

Aby w przyszłości uniknąć takich sytuacji, jeśli pracodawca wie, że na 1 stycznia danego roku stan zatrudnienia będzie mniejszy niż 20 pełnych etatów, to nie ma przeszkód, aby stosowną informację o rezygnacji z wypłaty świadczeń urlopowych w następnym roku (z mocą od 1 stycznia 2009 r.) obwieścił pracownikom do końca 2008 r. Tym samym pracownik, który będzie zamierzał złożyć wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego w styczniu 2009 r., znacznie wcześniej będzie miał dostęp do informacji o decyzji pracodawcy w sprawie rezygnacji z wypłaty świadczeń urlopowych w następnym roku. Zatem nie nabędzie on prawa do świadczenia urlopowego nawet korzystając z urlopu na początku stycznia, a jego ewentualne roszczenie o wypłatę świadczenia urlopowego będzie nieuzasadnione.

Zauważyć też trzeba, że pracownik nie musi składać pracodawcy wniosku o wypłatę świadczenia urlopowego. Pracodawca sam powinien dokonać wypłaty opierając się na zatwierdzonym wniosku urlopowym pracownika.

• art. 3 ust. 3, ust. 3a, ust. 4, ust. 5a, ust. 6 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.).

Jadwiga Stefaniak

specjalista w zakresie zfśs

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Cymerman

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »