| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Uprawnienia do świadczeń z zfśs

Uprawnienia do świadczeń z zfśs

Jestem zatrudniona w przedszkolu samorządowym w charakterze woźnej. Wiem, że nauczycielom wypłacane jest świadczenie urlopowe. Ja nigdy nie otrzymałam takich świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Dyrektor przedszkola twierdzi, że należy się ono tylko nauczycielom. Czy to prawda?

Tak, gdyż uprawnienie to wynika z ustawy - Karta Nauczyciela. W myśl przepisów ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.) w każdej szkole musi być utworzony zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Pracodawcy będący jednostkami organizacyjnymi, które prowadzą gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (DzU nr 249, poz. 2104 ze zm.), tworzą fundusz bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników. Fakt, że w szkole obok nauczycieli zatrudniani są pracownicy niebędący nauczycielami, nie oznacza, że w zakresie świadczeń socjalnych mają do nich zastosowanie jednolite zasady przyznawania tych świadczeń. Odrębności dotyczą wypłaty świadczeń urlopowych.

Nauczyciele są grupą zawodową, której wypłacane jest świadczenie urlopowe, mimo że w zakładach pracy - którymi są szkoły i placówki oświatowe prowadzone przez organy samorządu terytorialnego - obligatoryjnie tworzony jest fundusz socjalny. Taka regulacja wynika z art. 53 Karty Nauczyciela. Uprawnień do tych świadczeń nie posiadają więc pracownicy niebędący nauczycielami.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

24ivalue.pl - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24ivalue

Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »