| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Postanowienia regulaminu zfśs

Postanowienia regulaminu zfśs

Uzgodniłem z działającą w naszym zakładzie zakładową organizacją związkową, że w grupie uprawnionych do korzystania z funduszu nie będzie pracowników przebywających na urlopach bezpłatnych. Jedna z pracownic wystąpiła do mnie o zapomogę z funduszu wykazując bardzo niski dochód na członka rodziny. Czy w tej sytuacji ma prawo do zapomogi z funduszu socjalnego? Pracownica ta przebywa na urlopie bezpłatnym (opiekuje się swoją chorą matką).

RADA

Postanowienie regulaminu, które wyłącza możliwość udzielania świadczeń pracownikom przebywającym na urlopach bezpłatnych, jest niezgodne z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Muszą Państwo zmienić treść regulaminu zfśs.

UZASADNIENIE

Ustawa o zfśs określa podstawową grupę osób uprawnionych do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Na możliwość uzyskania świadczeń z funduszu mogą liczyć pracownicy, członkowie ich rodzin, byli pracownicy - emeryci, renciści i ich rodziny, a także inne osoby, którym regulamin przyznał prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu. Jak z powyższego wynika, każdy pracownik ma prawo domagać się świadczeń z funduszu, choć nie musi ich otrzymać.

Regulamin funduszu może rozszerzyć grupę uprawnionych do korzystania z funduszu, ale nie może jej ograniczać. Dyskryminacja pracowników przebywających na urlopach bezpłatnych, polegająca na tym, że odmawia się im prawa wystąpienia o pomoc z funduszu, jest bezzasadna. Każdy pracownik, a zatem również i korzystający u danego pracodawcy z urlopu bezpłatnego, ma prawo wystąpić o pomoc socjalną. Wobec tego, że świadczenia z zfśs mają charakter wyłącznie uznaniowy, a nie obligatoryjny, konkretna osoba nie musi ostatecznie uzyskać pomocy. Jednak nie można pozbawić jej prawa do złożenia wniosku.

Pracodawca rozpatrując składane wnioski o pomoc ma obowiązek stosować m.in. kryterium materialne. Istota pomocy z funduszu opiera się na założeniu, że w pierwszej kolejności należy się ona najuboższym. W tym celu pracodawca zapoznaje się z sytuacją finansową danego pracownika i udziela bądź odmawia udzielenia pomocy socjalnej.

W przedstawionej sytuacji, zgodnie z ustawą o zfśs, pracownica ma prawo złożyć wniosek o pomoc i pracodawca musi go rozpatrzyć oraz podjąć stosowną decyzję. Biorąc pod uwagę fakt, iż dochód jej rodziny jest bardzo niski, należałoby jej udzielić pomocy z zfśs. Postanowienia regulaminu funduszu sprzeczne z ogólnie obowiązującym prawem są nieważne.

Podstawa prawna:

• art. 27 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.),

• art. 2 pkt 5, art. 8 ust. 1-2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.).

Ewa Podgórska-Rakiel,

specjalista w zakresie prawa związkowego

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »