| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Odpis na ZFŚS w 2017 r.

Odpis na ZFŚS w 2017 r.

W projekcie ustawy okołobudżetowej zaproponowano utrzymanie w 2017 r. podstawy odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Ile będzie wynosić odpis na ZFŚS w 2017 roku? Od 1 stycznia 2017 r. zmienią się przepisy dotyczące tworzenia ZFŚS.

Podstawa odpisu na ZFŚS w 2017 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS stanowi procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą.

Rząd przyjął projekt ustawy okołobudżetowej, w którym przewidziano zamrożenie funduszu świadczeń socjalnych. Zatem podstawa do ustalenia odpisu na ZFŚS w 2017 r. pozostanie niezmieniona w stosunku do 2016 r. i wyniesie 2.917,14 zł.

Projekt ustawy okołobudżetowej objął również przepisy związane ze świadczeniami dla nauczycieli oraz pracowników uczelni publicznych. Zgodnie z projektem odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli będzie dokonywany w oparciu o kwotę bazową z 1 stycznia 2012 r., tj. kwotę 2.917,14 zł.

Polecamy produkt: Jak zaoszczędzić na składkach ZUS

Kto ma obowiązek tworzyć ZFŚS? Zmiany od 2017 r.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (dalej: ZFŚS) mają obowiązek tworzyć pracodawcy, którzy zatrudniają według stanu na 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Pracodawca, który zatrudnia mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty może tworzyć ZFŚS fakultatywnie.

Od 1 stycznia 2017 r. ma się to zmienić, bowiem obowiązek tworzenia ZFŚS będzie miał pracodawca, który zatrudnia powyżej 50 pracowników według stanu na dzień 1 stycznia danego roku. Natomiast pracodawca zatrudniający poniżej 50 pracowników będzie mógł dobrowolnie utworzyć taki fundusz. 

W przypadku przedsiębiorców, którzy będą zatrudniać od 20 do 50 pracowników, u którego działa zakładowa organizacja związkowa będą mogli wystąpić z wnioskiem o utworzenie ZFŚS.

Odmiennie natomiast kształtuje się kwestia tworzenia ZFŚS w jednostkach budżetowych i samorządowych jednostek budżetowych. Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych jest tam tworzony obowiązkowo – bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników. W tym zakresie nie przewiduje się żadnych zmian w 2017 r.

ZFŚS wiąże się z obowiązkiem naliczania i odprowadzania odpisu, a także gospodarowania tymi środkami.

Wysokość odpisu na ZFŚS może być dowolnie kształtowana przez układy zbiorowe lub regulaminy wynagradzania u pracodawców spoza sfery budżetowej, zatrudniających co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.

Wysokość odpisu

Pracodawcy (spoza jednostek budżetowych) zatrudniający co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą dobrowolnie kształtować wysokość odpisu na ZFŚS w układach zbiorowych lub regulaminach wynagradzania.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

LexOmni.pl

usługi prawne on line

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK