| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Ulgi podatkowe dla pracowników i pracodawców w 2016 r.

Ulgi podatkowe dla pracowników i pracodawców w 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. otrzymywane przez pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) związane z pobytem dzieci w przedszkolach będą zwolnione z podatku dochodowego, bez względu na jego wysokość. Jakie inne zmiany w zwolnieniach z podatku dochodowego od osób fizycznych czekają nas w 2016 r.?

Wydatki związane z uczęszczaniem dzieci pracowników do placówek opiekuńczych w kosztach uzyskania przychodów pracodawcy

Nowe przepisy umożliwiają zaliczenie do podatkowych kosztów uzyskania przychodów niektórych wydatków związanych z uczęszczaniem dzieci pracowników do zakładowych żłobków, klubów dziecięcych oraz przedszkoli, jeżeli koszty te nie zostały poniesione ze środków zfśs (art. 1 pkt 2 ustawy o zmianie ustawy o pdof oraz ustawy o pdop).

Dołącz do nas na Facebooku!

Koszty poniesione na utworzenie placówek przyzakładowych

Do kosztów uzyskania przychodów ponoszonych przez pracodawców będzie można zaliczyć nakłady na utworzenie zakładowego żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola (art. 1 pkt 2 ustawy zmieniającej). Wysokość ponoszonych kosztów nie będzie limitowana, przy czym należy mieć w tym zakresie na uwadze przepisy o amortyzacji.

Wskazana zmiana ma charakter doprecyzowujący. Na podstawie obecnych przepisów istnieje bowiem możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ponoszonych przez pracodawców wydatków na utworzenie zakładowego żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 30 grudnia 2008 r., sygn. ITPB3/423-581/08/AW).

Koszty prowadzenia placówek przyzakładowych

Kolejna zmiana w tym zakresie dotyczy kosztów prowadzenia takich zakładowych placówek. Obecnie przyjmuje się najczęściej, że koszty te stanowią koszt działalności socjalnej i są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. W związku z tym dodano przepisy pozwalające na zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów kosztów poniesionych przez pracodawcę z tytułu prowadzenia zakładowych żłobków, klubów dziecięcych i przedszkoli.

Możliwość zaliczenia poniesionych nakładów będzie jednak limitowana do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie na każde dziecko pracownika:

● uczęszczające do żłobka lub klubu dziecięcego – kwoty 400 zł,

● uczęszczające do przedszkola – kwoty 200 zł (art. 1 pkt 2 ustawy o zmianie ustawy o pdof oraz ustawy o pdop).

Zostań naszym ekspertem!

Dofinansowanie pracownikom wydatków związanych z objęciem dzieci opieką dziennego opiekuna lub placówki

Wprowadzono też przepisy pozwalające na zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów kosztów poniesionych przez pracodawcę z tytułu dofinansowania pracownikom wydatków związanych z objęciem dziecka opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna lub uczęszczaniem dziecka do żłobka, klubu dziecięcego albo przedszkola, prowadzonych przez inne podmioty. Możliwość zaliczenia takich wydatków do kosztów uzyskania przychodów będzie ograniczona:

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK