| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Pierwsza rata odpisu na ZFŚS do 1 czerwca 2015 r.

Pierwsza rata odpisu na ZFŚS do 1 czerwca 2015 r.

Pierwsza rata odpisu na ZFŚS powinna zostać uiszczona do 31 maja. W 2015 r. ostatni termin wpłaty przypada na niedzielę, dlatego ulega przesunięciu do 1 czerwca. Jak prawidłowo przekazać pierwszą ratę odpisu na ZFŚS?

Pierwsza rata odpisu na ZFŚS

Pracodawcy, którzy obligatoryjnie tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, do 31 maja muszą wpłacić co najmniej 75% równowartości odpisu podstawowego na ten fundusz. W tym roku termin wpłaty pierwszej raty odpisu na rachunek funduszu przypada w niedzielę. Z tego powodu ulega on przesunięciu na poniedziałek 1 czerwca 2015 r.

Obowiązek przekazania do 31 maja 2015 r. środków na rachunek zfśs dotyczy pracodawców, którzy na dzień 1 stycznia 2015 r. zatrudniali co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty i nie zrezygnowali z tworzenia funduszu. Obowiązek przekazania środków na rachunek zfśs obejmuje też pracodawców prowadzących działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, tworzących zakładowy fundusz świadczeń socjalnych obligatoryjnie, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników.

Odpisy na zfśs

Pracodawcy tworzą fundusz z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Podstawę naliczania odpisu stanowi przeciętna planowana w danym roku kalendarzowym liczba zatrudnionych u pracodawcy, skorygowana w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych, obejmująca pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy (po przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy). Przy obliczaniu przeciętnej liczby zatrudnionych w danym roku kalendarzowym dodaje się przeciętne liczby zatrudnionych w poszczególnych miesiącach i otrzymaną sumę dzieli przez 12.

Rekomendowany produkt: Serwis Prawno-Pracowniczy

Kwota odpisu przypadającego na jednego pracownika jest iloczynem podanej w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ustawa o zfśs) procentowej stawki odpisu oraz przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej. W 2015 r. przez przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej należy rozumieć przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2010 r. ogłoszone przez Prezesa GUS, które wynosi 2917,14 zł.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Wysokość odpisu podstawowego w 2015 r.

Pracownik

Wysokość
odpisu

Kwota

zatrudniony w normalnych warunkach

37,5%

1093,93 zł

wykonujący prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze

50%

1458,57 zł

Młodociany:

w 1. roku nauki

w 2. roku nauki

w 3. roku nauki

5%

6%

7%

145,86 zł

175,03 zł

204,20 zł

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »