| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Ochrona finansów ZFŚS przed pracodawcą

Ochrona finansów ZFŚS przed pracodawcą

Pracodawca po dokonaniu odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, mimo iż w praktyce nie traci własności środków przelanych na indywidualne konto ZFŚS (najczęściej odrębne subkonto pracodawcy), to traci prawo do swobodnego dysponowania tymi środkami. Utrata swobodnej kontroli nad tymi środkami uzasadnia prawo pracodawcy do uwzględnienia wysokości odpisu podstawowego w kosztach.

Krzysztof Sosnowski, prawnik w Kancelarii Prawa Pracy „Wojewódka i Wspólnicy” Sp. k.

Błędy i nadużycia pracodawcy

Mimo iż pracodawca, zgodnie z ustawą z art. 8 ustawy z dnia 4 marca 1994 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, przy rozporządzaniu środkami funduszu jest ściśle związany postanowieniami Regulaminu ZFŚS, to jako administrator funduszu w praktyce może swobodnie dysponować jego środkami. W związku z takim uprawnieniem dochodzi często do błędów bądź też nadużyć pracodawcy, który wydatkuje środki funduszu w wyniku błędnej interpretacji Regulaminu ZFŚS bądź dokonuje wręcz swoistej malwersacji poprzez finansowanie swojej bieżącej działalności ze środków funduszu.

Ochrona socjalnych interesów pracowników - związki zawodowe

W celu ochrony socjalnych interesów pracowników przed błędami bądź nadużyciami pracodawcy ustawodawca wyposażył związki zawodowe między innymi w uprawnienia kontrolne. Pracodawca powinien konsultować każdy wydatek z funduszu z przedstawicielami związków zawodowych. Takie uprawnienie nie daje pełnej ochrony przed działaniami pracodawcy, gdyż niezależnie od woli związków to do pracodawcy należy decyzja o wydatkowaniu środków ZFŚS. Taka kontrola przeciwdziała wyłącznie ewentualnym błędom pracodawcy. Nie ma natomiast możliwości powstrzymać go w razie kierowania się złą wolą.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

W razie wydatkowania środków ZFŚS w sposób niezgodny z prawem bądź w razie próby uniknięcia obowiązku przekazania odpisu podstawowego związkom zawodowym przysługuje prawo do wystąpienia przeciwko pracodawcy z roszczeniem o zwrot Funduszowi środków wydatkowanych niezgodnie z przepisami ustawy lub o przekazanie należnych środków na Fundusz. Taki środek pozwala odzyskać ZFŚS jego fundusze nawet w sytuacji, gdy wolą pracodawcy jest spożytkowanie jego środków w sposób całkowicie dowolny.

Zadaj pytanie na FORUM

Brak związków zawodowych i Państwowa Inspekcja Pracy

W znacznie gorszej sytuacji są pracownicy  w zakładach pracy, w których nie działają związki zawodowe. Ustawodawca nie przewidział żadnego alternatywnego roszczenia dla innych organizacji pracowniczych w celu możliwości ochrony interesów socjalnych pracowników. W takim wypadku jedynym środkiem zaradczym jest odpowiedzialność wykroczeniowa przewidziana w art. 12a Ustawy, zgodnie z którą Państwowa Inspekcja Pracy uprawniona jest do ścigania naruszeń ustawy pod karą grzywny. Mimo to PIP nie jest uprawnione, ani żaden inny organ państwowy, do zobligowania pracodawcy do zwrotu niewłaściwie wydatkowanych funduszy bądź też do przekazania odpisu podstawowego na fundusz.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych - obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

AKSJOM Doradztwo Aktuarialne

Specjalizujemy się zarówno w wycenie rezerw na świadczenie pracownicze (zgodnie z MSR 19 i KSR 6) jak i w usługach konsultingowych na rzecz instytucji finansowych (usługi aktuarialne, Wypłacalność II, zarządzanie ryzykiem, rachunkowość zakładów ubezpieczeń).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK