REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kryteria decydujące o wysokości dofinansowania do „wczasów pod gruszą”

Doktor nauk prawnych, specjalista z zakresu prawa pracy, prawa oświatowego i prawa ubezpieczeń społecznych
Kryteria dofinansowania do wczasów pod gruszą. /Fot. Fotolia
Kryteria dofinansowania do wczasów pod gruszą. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy komisja socjalna, przyznając środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na „wczasy pod gruszą”, może brać pod uwagę to, że pracownik jest zatrudniony na niepełny etat? Czy przez to może on otrzymać mniej, czy jedynym kryterium powinna być sytuacja materialna? Czy zwrot za „wczasy pod gruszą” można wypłacić naraz wszystkim pracownikom, czy powinno się wypłacać każdemu osobno przed dwutygodniowym urlopem?

Wymiar etatu nie może mieć wpływu na wysokość dofinansowania ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: zfśs). Zwrot za „wczasy pod gruszą” wypłaca się indywidualnie uprawnionym pracownikom – w zależności od tego, kiedy złożyli wnioski o taki zwrot.

Autopromocja

Podstawowe znaczenie przy prowadzeniu działalności socjalnej ma tzw. kryterium socjalne, którego stosowanie jest konieczne przy rozdysponowywaniu środków zfśs.

Kryterium socjalne

Świadczenia z zfśs są wypłacane uprawnionym w zależności od ich indywidualnej sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej (art. 8 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; dalej: ustawa o zfśs). Jest to zapis ustawowy, który w regulaminie zfśs może być jedynie skonkretyzowany, a nie zmieniony.

Pracodawca administrujący środkami zfśs nie może ich wydatkować niezgodnie z regulaminem, którego postanowienia nie mogą być z kolei sprzeczne z zasadą przyznawania świadczeń według kryterium socjalnego – czyli uzależniającego przyznawanie ulgowych usług i świadczeń wyłącznie od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z zfśs.

W wyroku z 20 czerwca 2012 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że art. 8 ust. 1 ustawy o zfśs wyraźnie wiąże wysokość przyznawanego świadczenia (będącego pomocą finansową w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy o zfśs) z sytuacją życiową, rodzinną i materialną osoby uprawnionej (sygn. akt I UK 140/2012; patrz: http://administracja3.inforlex.pl). Wymiar etatu, w jakim pracownik jest zatrudniony, nie może zatem wpływać na wysokość przyznawanych świadczeń z tego źródła. Takie różnicowanie stanowiłoby naruszenie ustawowych kryteriów przyznawania świadczeń socjalnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Na ile pracodawca finansuje pracownikowi urlop wypoczynkowy

Przyznanie świadczenia indywidualnego ze środków zfśs wymaga złożenia wniosku przez osobę uprawnioną do korzystania z tych świadczeń. Jeżeli osoba uprawniona nie złoży takiego wniosku, pracodawca nie ma obowiązku wypłaty świadczenia. Szczegółowe zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z zfśs określa obowiązujący u danego pracodawcy regulamin, uzgadniany ze związkami zawodowymi (art. 8 ust. 2 ustawy o zfśs). Regulamin powinien zatem określać, jakie świadczenia i na jakich zasadach będą przyznawane osobom uprawnionym.

Dofinansowanie do wypoczynku organizowanego we własnym zakresie niewątpliwie jest jednym z rodzajów działalności socjalnej, na który można przeznaczyć środki zfśs (art. 2 pkt 1 w zw. z art. 1 ust. 1 ustawy o zfśs). Szczegółowe zasady przyznawania tego świadczenia – w tym terminy składania wniosków przez osoby uprawnione – powinny być natomiast wskazane w regulaminie zfśs.

Zwykle regulamin przewiduje, że warunkiem ubiegania się o dofinansowanie do wypoczynku organizowanego we własnym zakresie jest wykorzystanie przez pracownika określonej liczby dni urlopu wypoczynkowego. W takim wypadku regulamin powinien także określać, kiedy pracownik może złożyć wniosek o przyznanie tego świadczenia. Generalnie nie ma podstaw do tego, aby tego rodzaju świadczenie było wypłacone w jednym czasie wszystkim osobom uprawnionym. Aby tak się stało, wszyscy uprawnieni musieliby złożyć w tym samym czasie wnioski o przyznanie tego świadczenia – i wszyscy musieliby spełniać warunki do jego wypłaty.

Polecamy także serwis: Urlopy

Dofinansowanie do „wczasów pod gruszą” a świadczenie urlopowe z zfśs

Dofinansowania do wypoczynku organizowanego we własnym zakresie, przyznawanego na podstawie regulaminu zfśs, nie można mylić ze świadczeniem urlopowym. Świadczenie urlopowe przysługuje z mocy prawa nauczycielom zatrudnionym na podstawie Karty Nauczyciela, a jego wysokość uzależniona jest nie od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej nauczyciela, lecz od wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym (art. 53 ust. 1a ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela; dalej: KN). Świadczenie urlopowe dla nauczycieli jest wypłacane bez wniosków nauczycieli i może nastąpić w jednym czasie, gdyż termin jego wypłaty został określony przepisami KN. Świadczenie urlopowe wypłacane jest nauczycielowi do końca sierpnia każdego roku.

Świadczenie urlopowe występuje również w przepisach ustawy o zfśs. Dotyczy jednak pracodawców, którzy nie mają obowiązku tworzenia funduszu (tzn. nie prowadzą działalności w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych albo zatrudniają mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty – art. 3 ust. 3 ustawy o zfśs). Jeżeli taki pracodawca nie poinformuje pracowników o niewypłacaniu świadczenia urlopowego do końca stycznia, będzie miał obowiązek wypłaty tego świadczenia.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Świadczenie urlopowe wypłaca pracodawca raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Wypłata tego świadczenia następuje nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego (art. 3 ust. 5 i 5a ustawy o zfśs).

W tym wypadku pracownicy również nie muszą składać wniosków o wypłatę tego świadczenia, gdyż prawo do niego uzależnione jest wyłącznie od pozostawania w stosunku pracy i korzystania z urlopu w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Organizacji Non Profit

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Praca w Święta Wielkanocne

    Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

    Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

    W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

    BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

    Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią?

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią? Profilaktyk będzie się zajmował oceną sytuacji zdrowotnej i społecznej populacji, jej potrzeb, określaniem priorytetów jak i opracowywaniem danych epidemiologicznych. Trzeba wiedzieć, że od dnia 26 marca obowiązują nowe zawody medyczne, takie jak: profilaktyk, asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

    REKLAMA

    Terapeuta zajęciowy - nowość, szczególnie dla niepełnosprawnych

    Terapeuta zajęciowy, często pracuje z osobami wykluczonymi społecznie (chorymi, niepełnosprawnymi, starszymi, bezrobotnymi). Często wykorzystuje różnorodne metody aktywności życiowej pacjentów, stara się przeciwdziałać powstawaniu przewlekłego stanu chorobowego lub trwałego kalectwa oraz wspierać podopiecznego w przystosowaniu do życia w społeczności szpitalnej i pozaszpitalnej. Głównymi zadaniem terapeuty zajęciowego jest dobór odpowiednich form terapii, dostosowanych do stanu zdrowia, potrzeb, zainteresowań i możliwości podopiecznego. Trzeba wiedzieć, że to nowy zawód medyczny.

    Dożywotnie świadczenie honorowe: Co miesiąc dodatkowe 6246,13 zł od ZUS

    Świadczenie honorowe to dodatkowe pieniądze od ZUS dla osób, które ukończyły 100 lat życia. Od 1 marca 2024 r. kwota świadczenia honorowego dla nowych stulatków wynosi 6246,13 zł brutto.

    Rada Ochrony Pracy: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył akty powołania członkom Rady

    27 marca 2024 r. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, powołał nową Radę Ochrony Pracy. Akty powołania na nową kadencję odebrało 25 członków Rady.

    10000 zł brutto – ile to netto?

    10000 zł brutto wynagrodzenia - ile to netto? Umowa o pracę zawiera wynagrodzenie brutto, od którego należy odjąć składki ZUS, składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek. Pozostaje wynagrodzenie netto. Oblicz za pomocą kalkulatora, ile na rękę z 10000 zł brutto otrzyma pracownik.

    REKLAMA

    Wybierasz się do urzędu, ZUS-u , czy na pocztę w Wielki Piątek? Lepiej sprawdź, które placówki są czynne

    Wielki Piątek nie jest dniem wolnym od pracy, ale nie wszystkie urzędy będą otwarte. Niektóre urzędy marszałkowskie i gminne będą zamknięte, a inne skrócą godziny pracy do 13:00.

    Pracownicy chcą zmienić pracodawcę - raport z rynku pracy

    Aż 45% pracowników w Polsce chce zmienić pracodawcę - taka informacja wynika z raportu "Barometr Rynku Pracy".

    REKLAMA