| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Z jakich środków można dofinansować zimowisko dla dzieci pracowników

Z jakich środków można dofinansować zimowisko dla dzieci pracowników

Po raz pierwszy tworzymy zfśs. Wiemy, że niektórzy pracownicy będą się ubiegać o dofinansowanie do zimowisk dla dzieci. Jak przyznawać taką pomoc z funduszu?

Kwota dofinansowania do zimowiska z funduszu socjalnego będzie w całości zwolniona z opodatkowania, jeśli zimowiska zostaną zorganizowane przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, a dziecko, na które pracownik występuje o dofinansowanie, nie ukończyło 18 lat (art. 21 ust. 1 pkt 78 lit. a ustawy o pdof). Powinni Państwo zatem zobowiązać pracowników do przedłożenia faktury (rachunku) za zakup zimowiska dla dziecka. Jeśli tego nie zrobią, trudno będzie udowodnić, że zimowisko zostało zorganizowane przez podmiot uprawniony do prowadzenia takiej działalności. Wiąże się to wówczas z koniecznością opodatkowania całej kwoty dofinansowania. Udokumentowanie wieku dziecka może polegać na przedłożeniu kopii aktu urodzenia lub na złożeniu przez pracownika oświadczenia o wieku dziecka.

Pracodawcy, którzy zdecydowali o utworzeniu zfśs, w pierwszej kolejności powinni przygotować regulamin gospodarowania środkami funduszu. W regulaminie należy ustalić krąg osób uprawnionych do korzystania z pomocy z zfśs, cele, na które będą przeznaczone środki funduszu, oraz zasady i kryteria przyznawania pomocy. Należy przy tym pamiętać, aby obok wniosku o przyznanie wsparcia określić inne dokumenty, do których przedstawienia będzie zobowiązany pracownik, stanowiące podstawę do ustalenia wysokości pomocy z funduszu. Załącznikami do wniosku o przyznanie pomocy mogą być np. zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości dochodu współmałżonka, zaświadczenie o uczęszczaniu dziecka do szkoły czy oświadczenie o liczbie członków rodziny.

Pracodawcy, którzy nie utworzyli zfśs, mogą dofinansować zimowiska dzieci pracowników np. ze środków obrotowych. Taka udokumentowana dopłata będzie zwolniona z podatku do kwoty 760 zł rocznie, przy spełnieniu warunków dotyczących organizatora zimowiska i wieku dziecka (art. 21 ust. 1 pkt 78 lit. b ustawy o pdof). Należy jednak odprowadzić od niej składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Podstawa prawna:

  • art. 2 pkt 1, pkt 5, art. 8 ust. 1–2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2012 r. poz. 592 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK